fbpx

Muafiyetli SRC Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır 2024

Muafiyetli SRC Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır 2024

Muafiyetli SRC, sınavsız SRC belgesi alımı konusundaki talepler artmaktadır. Ancak, bu süreçte birçok yanlış bilgiye maruz kalmak ve dolandırıcılar tarafından kandırılmak mümkündür. Bu durum oldukça üzücüdür ve bu iş için para talep eden kişilerin varlığı da bilinmektedir. Biz de bu durum karşısında endişe duymaktayız. Bu nedenle, sizin için hazırladığımız “Sınavsız SRC Belgesi Alım Rehberi” ile doğru bilgilere ulaşarak SRC belgesine sahip olabilirsiniz.

Muafiyetli SRC Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır

Muafiyetli SRC belgesi hakkında yaygın olarak bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Sınavsız SRC belgesi almak isteyenlerin sadece ehliyet tarihleri üzerinden işlem yapabilecekleri düşünülmektedir. Ancak, bu yanlış bir inanıştır. Sınavsız SRC belgesi almak için SRC Merkezi veya SRC Kursu gibi kurumlardan destek almak zorunlu değildir. Bu işlemleri bireysel olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Muafiyetli SRC belgesini nasıl alabileceğinizi kısaca açıklayacağız.

Muafiyetli SRC Belgesi alabilmeniz için öncelikle ehliyetinizi 25 Şubat 2003 tarihinden önce almış olmanız gerekmektedir. Ayrıca, ehliyetinizin sınıfına göre alacağınız SRC Belgeleri değişiklik gösterebilir.

Sınavsız SRC Belgesi alımında, ehliyet tarihi en önemli unsurlardan biridir. Bu belgeyi ehliyet tarihi tutmadığı halde verdiğini iddia edenlere itibar etmemenizi öneririz. Sınavsız SRC Belgesi ile ilgili alım sürecinde yaşadığınız herhangi bir problemde bize danışabilirsiniz.

Hangi Ehliyet Belgesi Hangi Sınavsız SRC Belgesini Alır?

25.02.2003 tarihinden önce B ehliyetine sahip olanlar, Muafiyetli SRC 2 (Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı) ve SRC 4 (Yurtiçi Yük Taşımacılığı) Belgelerini alabilirler.

25.02.2003 tarihinden önce E ehliyetine sahip olanlar, Muafiyetli SRC 1 (Uluslararası Yolcu Taşımacılığı) ve SRC 3 (Uluslararası Yük Taşımacılığı) Belgelerini alabilirler.

25.02.2003 tarihinden önce C belgesine sahip olanlar, SRC 2 (Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı) ve SRC 3 (Uluslararası Yük Taşımacılığı) Belgelerini alabilirler. D belgesine sahip olanlar ise SRC 1 (Uluslararası Yolcu Taşımacılığı) ve SRC 4 (Yurtiçi Yük Taşımacılığı) Belgelerini alabilirler.

Evet, hatırlatmak önemlidir. SRC 1 ve SRC 3 Belgeleri uluslararası geçerliliği olan taşımacılık belgeleridir. Bu belgeleri aldığınızda SRC 1 Belgesi SRC 2 Belgesini, SRC 3 Belgesi ise SRC 4 Belgesini kapsayacaktır. Bu nedenle, belge seçiminde dikkatli olmak önemlidir.

Evet, doğru. SRC 2 ve SRC 4 Belgeleri, yurtiçi geçerliliği olan taşımacılık belgeleridir. Bu belgelerle yurt içinde taşımacılık faaliyetlerinde bulunabilirsiniz. Ancak, bu belgeler SRC 1 ve SRC 3 belgelerini kapsamamaktadır. Bu nedenle, belge seçerken faaliyet alanınızı ve ihtiyaçlarınızı dikkate almanız önemlidir.

Şimdi gelelim Sınavsız yani Muafiyetli SRC Belgesi‘ni nasıl alacağımıza, bizlere öncelikle iki unsur gerekmektedir. Bunlar;

  • 25.02.2003 tarihinden önce alınmış ehliyet belgesi
  • E-Devlet şifresi (çünkü işlemlerimizi E-devlet üzerinden gerçekleştireceğiz)

5 dakikada SRC Belgesi almaya hazır mısınız?

Gelin anlatalım.

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
E-Devlet girişini yapın.

Öncelikle E-Devlet sistemine TC Kimlik numaramızı ve Şifremizi yazarak giriş yapıyoruz.


Muafiyetli SRC Arat

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Muafiyetli SRC Belgesi aratın.

Karşımıza çıkan arama ekranına “Muafiyetli SRC” yazıyoruz ve karşımıza ilk çıkan “Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı)” yazısına tıklıyoruz.

Muafiyetli alacağınız SRC Belgesi türünü seçin.

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Muafiyetli alacağınız SRC Belgesi türünü seçin.

Karşımıza bu ekran gelecektir. Artık Muafiyetli SRC Başvuru ekranındayız, buradan sonrasında sizlerden Ehliyet Bilgilerinizi isteyecektir. Hemen devam edelim.


Ehliyetinize göre bilgileri doldurun.

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Ehliyetinize göre bilgileri doldurun.
  • İstenilen Belge Türü bölümünde, 25.02.2003 tarihinden önce aldığınız ehliyetin sınıfına göre SRC Belgesi seçimi yapmanız gerekmektedir. B sınıfı için SRC 2, E veya D sınıfı için SRC 1 Belgesini seçiyorsunuz. Yeni başvuru yaparken de, B sınıfı için SRC 4, E veya C sınıfı için SRC 3 belgesini seçiyorsunuz.
  • Ehliyet ili ve ilçe bilgilerini ehliyet belgenizdeki bilgilere göre seçiyorsunuz.
  • Ehliyet Belge No, yeni ehliyetlerde 5 numaralı alanda ve 6 rakamdan oluşur. Yeni ehliyet belgelerinde ise Belge No ön yüzde bulunur.
  • Ehliyet Belge Seri No ise yeni ehliyet belgelerinde arkada sağ en altta bulunan harf ve numaradan oluşur. Eski ehliyetlerde ise arkada dikey bir şekilde yazılan harf ve numaralardır.

Tüm bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonra “Başvur” butonuna tıklıyoruz.


Harcını Yatır

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Başvurunuz tamamlandı, harç yatırma işlemini gerçekleştirin.

Gördüğünüz gibi işlemimiz başarılı oldu. VakıfBank veya HalkBanka’sına Belge başına 147,00 TL ücret yatırarak belgemi aktif edebilirim. İki belge aldığınız 147,00 TL + 147,00 TL = 294,00 TL şeklinde olacaktır. 294,00 TL karşılığında SRC Belgelerinizi almış olacaksınız. Bankaya gitmeden önce 2. belgeyi de almayı unutmayın. Yeni Başvuru butonuna basarak 2. belgenizi de aynı işlemleri yaparak alabilirsiniz. Bankaya gittiğinizde Vezneden TC Kimlik numaranız ile harcınızı yatırabilirsiniz. Gün içerisinde de E-Devlet Sistemi üzerinden çıktınızı alabilirsiniz. (Unutmayınız, her yıl bu harç ücretleri farklılık gösterecektir.)


SRC Belgeni Sorgula

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Başvurunuzu yaptınız, harcınızı yatırdınız. Şimdi belgeyi görüntüleyelim.

Başvurumuzu tamamladık ve harçları ödedik. Şimdi Muafiyetli SRC (Sınavsız SRC) Belgesini nasıl alacağımıza geçelim. Yine E-Devlet Sistemi’ne giriş yapıyoruz. Arama kutusuna “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama” yazıyoruz. İlk sırada çıkan seçeneğe, yani “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı)” yazısına tıklıyoruz.


5 Dakikada SRC Belgen Hazır, Hayırlı Olsun

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Burada göründüğü gibi belgeleriniz aktif olacaktır.

Belge oluşturma adımını tamamlayıp belgenizi indirdikten sonra yazdırabilirsiniz. Yazdırdığınız belge artık SRC Belgeniz olacaktır. Başvurunuzun sonuçlanmasından dolayı sizi tebrik ederiz! Teknik destek veya yardım almak isterseniz, bizleri 09:00 ile 20:00 saatleri arasında dilediğiniz zaman arayabilirsiniz. Yardımcı olmak için buradayız ve yapabileceğimiz her şeyi yapmaktan mutluluk duyarız.

SRC Belgesi kadar Psikoteknik Raporu da artık sürücüler için önemli bir etken haline gelmiştir. İş alımlarında veya rutin kontrollerde sizden psikoteknik raporu istenebilmektedir. Psikoteknik raporu ibraz edememe durumunda, aynı 2024 SRC Cezaları gibi cezai işlem uygulanabilmektedir.

Belge Nasıl Alınır 2024
Muafiyetli SRC Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır 2024

2024 Belge nasıl alınır yazımızda tüm detayları sizlerle paylaştık. SRC Belgesi, ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi için SRC Merkezimize başvurabilir ve 1 ayda SRC, ODY veya ÜDY Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi randevularımız devam ediyor, lütfen randevunuzu oluşturmayı unutmayın.

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.