fbpx

2024 D Türü Yetki Belgeleri

2024 D Türü Yetki Belgeleri

D Türü yetki belgeleri, taşıtın türüne göre verilen yetki belgeleridir. Ticari olarak tescil edilmiş otobüsler için koltuk ve kapasiteye göre farklı türler bulunmaktadır.

D Türü Yetki Belgeleri

D Türü yetki belgeleri, taşıtın türüne göre verilen yetki belgeleridir. Ticari olarak tescil edilmiş otobüsler için koltuk ve kapasiteye göre farklı türler bulunmaktadır.

 • D1 yetki belgesi için başvuranların, ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş öz mal otobüslerle toplam 150 adet koltuk kapasitesine ve 60.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları şarttır.
 • D2 yetki belgesi için başvuranların, ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş öz mal otobüslerle toplam 75 adet koltuk kapasitesine ve 30.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları şarttır.
 • D3 yetki belgesi için başvuranların, ticari veya hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 1 adet öz mal otobüse sahip olmaları şarttır.
 • D4 yetki belgesi için başvuranların, ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 1 adet öz mal otobüse ve 5.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları şarttır.

D1, D2 ve D4 yetki belgeleri eki taşıt belgelerine asgari kapasitenin dışında kaydedilecek otobüsler için yaş şartı aranmaz. Ancak, D1 ve D2 yetki belgeleri için asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda öz mal otobüsün ilk başvuru ve faaliyet süresince 10 yaşından; D4 yetki belgeleri için ise asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda öz mal otobüsün ilk başvuru ve faaliyet süresince 19 yaşından büyük olmaması şarttır.

 • D1 yetki belgesi eki taşıt belgelerine, şoförü dahil en az 25 koltuk kapasitesine sahip ticari otobüsler kaydedilir.
 • D2 ve D4 yetki belgeleri eki taşıt belgelerine ticari otobüsler kaydedilir.
 • D3 yetki belgesi eki taşıt belgelerine yaş şartı aranmadan ticari veya hususi otobüsler kaydedilir.
 • D4 yetki belgesi eki taşıt belgelerine en fazla 10 adet otobüs kaydedilir.

D4 yetki belgesi eki taşıt belgelerine sadece yetki belgesi sahibinin merkez adresinin bulunduğu ilin plakasına sahip taşıtlar kaydedilir.

D Türü Yetki Belgeleri
D Türü Yetki Belgeleri

İstihdam Zorunluluğu

 • D1 yetki belgeniz varsa Üdy2 ve Ody2 Belgesi,
 • D2 yetki belgeniz varsa Ody2 Belgesine sahip personel istihdamı zorunludur.
 • D3 ve D4 yetki belgeniz varsa istihdam zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

D Türü Yetki Belgelerinde, İstihdam edilmemesi halinde idari ve yaptırım cezaları şirketinize uygulanacaktır.

D1, D2, D3 ve D4 Yetki Belgesine sahip bir firmada şoför olarak istihdam için yolcu taşımacılığı olduğundan dolayı Src1 veya Src2 Belgeli personeller araç kullanımı için istihdam edilmelidir. Ayrıca yolcu taşımacılığı için zorunlu Psikoteknik belgelerinin de mevcut olması gerekir.

ODY veya ÜDY Belgesi noktasında SRC Kursumuzdan destek alabilirsiniz.

SRC, ODY ve ÜDY Belgesi Nereden Alınır?

D Türü Yetki Belgeleri, SRC Belgesi kadar Psikoteknik Raporu da artık sürücüler için önemli bir etken haline gelmiştir. İş alımlarında veya rutin kontrollerde sizden psikoteknik raporu istenebilmektedir. Psikoteknik raporu ibraz edememe durumunda, aynı 2024 SRC Cezaları gibi cezai işlem uygulanabilmektedir.

2024 SRC Belgesi Dersleri
D Türü Yetki Belgeleri, 1 Ayda Belgenizi Alabilirsiniz

Yazımızda ilgili tüm detayları sizlerle paylaştık. SRC Belgesi, ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi için SRC Merkezimize başvurabilir ve 1 ayda SRC, ODY veya ÜDY Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi randevularımız devam ediyor, lütfen randevunuzu oluşturmayı unutmayın.

5/5 (1 Review)
ETİKETLER: , , , , , , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.