fbpx

2024 SRC 5 Nedir?

2024 SRC 5 Nedir?

SRC 5, Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapacak sürücülerin alması zorunlu mesleki yeterlilik belgesidir. Tehlikeli madde taşımacılığı belgesi Temel ve Tanker olarak iki türlü sunulmaktadır.

SRC 5 Belgesi

SRC 5 Belgesi tehlikeli madde taşımacılığı yapacak sürücülere verilen belgedir. SRC5 Belgesi alabilmeniz için SRC 3 Belgesi veya SRC 4 Belgelerinden en az birine sahip olmanız gerekmektedir. Tehlikeli madde taşıyacağınız aracın niteliğine göre de ehliyetinizin bulunmalıdır. Ayrıca herhangi bir suçtan da ceza hükmünüzün bulunmaması gerekmektedir.

Ayrıca SRC5 Belgesine sahip olabilmek için en az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir. Tehlikeli madde taşımacılığı ile ilgili olan mevzuatında belirttiği eğitimleri alıp, başarılı ile tamamlamanız gerekmektedir. 63 yaşından gün almamış olmanızda diğer şartlar arasında sıralanabilmektedir.

SRC 5
SRC 5

SRC Kanun Hükmü

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

SRC 5 için gerekli evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı ve Ehliyet Fotokopisi
  • Tahsil durumunu gösteren belge (Diploma)
  • 2 Adet Fotoğraf
  • Sabıka Kaydı (e-Devlet)

SRC 5 için sınav tarihleri;

SRC5 Belgesi için en erken sınav tarihini vermek çok zor çünkü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavlar düzenlendiği için Sınav Tarihleri sayfasında bunların detaylarına ulaşabilirsiniz.

SRC 5 Belgesi için sorumlu olunan dersler;

SRC5 Belgesi için sorumlu olunan dersleri hazırladığımız Ders Programı’ndan ulaşabilirsiniz.

SRC 5 fiyatı nedir?

SRC5 Belgesi fiyatını bizleri arayarak öğrenebilirsiniz.

SRC5 Belgesi fiyatı için hizmet verdiğimiz bölgelerimiz; Tuzla, İçmeler, Pendik, Kartal, Gebze, Şifa Mah., Dilovası, İzmit, Maltepe, Sultanbeyli, Kaynarca, İstanbul il ve ilçelerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Sınavsız SRC 5 Belgesi fiyatı için Türkiye’nin hemen her yerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

SRC, ODY ve ÜDY Belgesi Nereden Alınır?

SRC Belgesi kadar Psikoteknik Raporu da artık sürücüler için önemli bir etken haline gelmiştir. İş alımlarında veya rutin kontrollerde sizden psikoteknik raporu istenebilmektedir. Psikoteknik raporu ibraz edememe durumunda, aynı 2024 SRC Cezaları gibi cezai işlem uygulanabilmektedir.

2024 SRC Belgesi Dersleri
1 Ayda Belgenizi Alabilirsiniz

Yazımızda ilgili tüm detayları sizlerle paylaştık. SRC Belgesi, ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi için SRC Merkezimize başvurabilir ve 1 ayda SRC, ODY veya ÜDY Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi randevularımız devam ediyor, lütfen randevunuzu oluşturmayı unutmayın.

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.