fbpx

Psikoteknik Uygulanan Testler 2023

04.07.2022
681
Psikoteknik Uygulanan Testler 2023

Psikoteknik Uygulanan Testler genellikle Psikoteknik Belgesi alacaklar için bizlere yöneltilen sorulardan bir tanesidir. Test algı ve refleks ölçümü yapar.

Psikoteknik Uygulanan Testler

Psikoteknik Uygulanan Testler, Psikoteknik Testine tabi tutulacak adaylarımız tarafından en çok sorulan sorulardan biri de ” Psikoteknik Uygulanan Testler Nasıl Oluyor “, ” zor mu ” veya ” yardımcı olur musunuz ” şeklinde sorulardır.

Psikoteknik Uygulanan Testler 2023
Psikoteknik Uygulanan Testler 2023

Psikoteknik Uygulanan Testler Aslında bu testin amacı Psikolog gözetimi altında sizlerin algı ve reflekslerinizi ölçmek. Böylelikle taşıdığınız yolcuların da ileride yaşanacak olası can veya mal kayıplarını en aza indirmek amaçlanmıştır.

Psikoteknik Uygulanan Testler Özellikle bu Psikoteknik Belgesi, SRC 1 Belgesi ve SRC 2 Belgesi alacak olan Yolcu Taşımacılığı yapacak kişilerin kesinlikle bu teste tabi tutulmaları ve 5(beş) yıllık periyotlarda yenilemeleri gerekmektedir. Bu durum hem de yasal bir durumdur. Denetimler sıklaştırılacaktır, bu konu ile ilgili de… Fiyatlar artmadan hemen Psikoteknik Belgenizi almanız sizlerin avantajına olacaktır.

Psikoteknik Cihazında Karşılaşacağınız ve Uygulanan Testler

DİKKAT DÜZEYİ (SIGNAL)

Psikoteknik Uygulanan Testler, Bu testte, adayın, karmaşık uyaranlar arasından belirli uyaranları ayrıştırması istenerek, seçici dikkat düzeyi ölçülür. Sürücülerin uzun süre monoton bir ortamda seçici dikkat düzeylerinin düşebileceği ihtimalini göz önüne alındığında ve kazaların ana nedenlerinden birinin dikkat ve konsantrasyon kaybı olduğu düşünüldüğünde sürücülerin dikkat düzeyinin belirlenmesi güvenli sürücülük açısından büyük öneme sahiptir.


MUHAKEME (SPM)

Psikoteknik Uygulanan Testler, Soyut görsel şekiller arasındaki ilişkilerin kavranması ve fark edilmesi üzerine kurulu olan bu testte, kişilerin olaylar arasındaki ilişkileri anlama, değerlendirme yetenekleri ölçülür. Olayları ve olası sonuçlarını algılamanın sürüş esnasında olası riskli durumlardan uzak durmak için birinci derecede öneme sahip olduğu kesindir. Muhakeme yeteneği düşük kişilerin bulundukları ortamdaki olayları algılayamadıkları ve buna bağlı gerekli tedbirleri almamaları nedeniyle riskli durumlara düştükleri ve kazaya karıştıkları veya neden oldukları belirlenmiştir.


HIZ ve MESAFE ALGILAMASI (HMT)

Psikoteknik Uygulanan Testler, Bu testte adayın, uyaranların hareket hızını ve uyaranlar arası mesafeyi tahmin etme becerisi ölçülür. Sürücülük becerisini belirleyen en önemli unsurlardan birisini oluşturması açısından önemlidir. Hız mesafe tahmin testi sonuçları sürücünün temkinli veya riskli araç kullanma eğilimini hakkında da önemli bilgiler vermektedir.


GÖRÜŞ AÇISI & KOORDİNASYON (IIB)

İkili İşlem Becerisi Periferal Görme Becerisi ile ilgili değerlendirme, 120 ile 140 derecelik açı içinde başın sağ ve sol ekstreminden, yani bu açıdan verilen uyaranların kişinin görüş açısına ne zaman girdiğinin incelenmesidir. Bu test, adayın dikkatini, karşısında yer alan bir göreve, direksiyon kullanarak yoğunlaştırdığı esnada, sağ ve soldan gelen uyaranları fark ederek tepki vermesi üzerine kuruludur.


TEPKİ KALİTESİ VE HIZI (DT)

Yoğun Uyaran Akışı ve Stres Altında Tepki Hızı ve Kalitesi Bu testte, farklı renklerdeki görsel uyaranlara ve farklı tonlardaki sesli uyaranlara aday tarafından verilen doğru tepkiler ve bu tepkilerin hızları ölçülür. Ani ve panik bir durumda adayın ne kadar hızlı ve ne derece doğru tepki verebileceği ölçülür. Sürücülerin ani değişimleri ne kadar çabuk ve doğru fark edip tepki verdiklerinin ölçümüdür.


GÖRSEL SÜREKLİLİK (VLT)

Karmaşık görüntülerin olduğu bir ortamda, dikkatin belirli bir yön üzerinde kontrollü şekilde yönlendirilebilmesi. Bu test kişinin aşağıdaki özellikler açısından ne derece yeterli olduğunu gösterecek veri sağlar:

 1. Görsel olarak karmaşık yapılanmış ve belirsiz ortamlarla başa çıkabilme (dikkat yöneliminin böyle bir ortamda dahi korunabilmesi),
 2. Görsel bir ortamda dikkat dağıtıcı unsurları eleyebilme ve dikkat dağıtıcılara karşı direnç gösterebilme,
 3. Yönlendirmeyi sağlayan, işaretleri (indikatörleri) takip edebilme,
 4. Sürekli dikkatin korunabilmesi.

SÜREKLİ DİKKAT ve PROBLEM ÇÖZME (Cognitrone)

Bu testte adayın sürekli dikkat performansı ölçülmektedir. Bu testte adaylara her soruda ekran üzerinde 4 yukarıda biri aşağıda olmak üzere toplam 5 adet şekil gösterilmektedir. Adaylardan beklenen , aşağıda verilen şeklin yukarıdaki şekillerden birisi ile aynı olup olmadığına hızlı bir şekilde karar vermeleridir. Aşağıdaki şekil yukarıdaki şekillerden birisi ile aynı olduğunda adaydan evet yanıtını vermesi beklenmekte eğer aşağıdaki şekil yukarıdaki şekillerden tamamen farklı ise bu durumda da adaydan hayır yanıtını vermesi beklenmektedir.


TAVTMB TAKISTOSKOPİK TRAFİK ALGI TESTİ

Kısa sürelerle (1 saniye) gösterilen trafikle ilgili görüntüler sonrasında görsel algılama performansını ve algısal hızı ölçen bir testtir.


PSİKOTEKNİK TESTLER (YASAL)

Psikoteknik Değerlendirme yapabilmek üzere : 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile uygulama açısından ( T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ) bununla bitiştirilen Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca yapılan uygulamalara YASAL uygulamalar adını veriyoruz.

NORMLAR

Yasal Uygulamalarda , T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından tayin edilen , alan ile ilgili olarak , Türk Psikologlar Derneği ( TPD ) tarafından incelenmiş ve onaylanmış Normlar kullanılmaktadır. Normlar , TPD öngörüsü ile, sürücünün Yaşı ve Eğitim durumu ile doğrudan bağlantılıdır.

YASANIN İSTEDİĞİ ÖLÇÜM ALANLARI:

Psiko-teknik Değerlendirmede İncelenecek Sürücü Özellikleri;

1) ZİHİNSEL YETENEK ve BECERİLER

 • Dikkat
 • Anlama ve Değerlendirme (Muhakeme) Yeteneği
 • Hız ve Mesafe Algılama
 • Geniş Görüş Alanı İçinde Uyaran Fark Etme
 • Şekil Algılamada Görsel Süreklilik

2) PSİKOMOTOR YETENEK ve BECERİLER

 • Tepki Hızı
 • Koordinasyon Düzeyi

Psikoteknik randevularınızı oluşturabilir, SRC Kursumuzdan SRC Belgelerinizi alabilirsiniz.

Alıntı: Psikoteknik SRC

5/5 (1 Review)
ETİKETLER: , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.