fbpx

SRC Belgesini Hangi Kurumlar Verir Nereden Alınır? 2023

SRC Belgesini Hangi Kurumlar Verir Nereden Alınır? 2023

SRC Belgesini Hangi Kurumlar Verir Nereden Alınır?, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı SRC kurslarından belgenizi 1 ayda alabilirsiniz.

SRC Belgesini Hangi Kurumlar Verir Nereden Alınır?

Değerli sürücülerimizin daha bilinçli ve güvenli sürüş bilincine sahip olmasını çok önemsiyoruz. İşi gereği yolcu taşımacılığı veya eşya-kargo taşımacılığı yapan değerli sürücüler SRC belgesine sahip olması gerekmektedir.

SRC belgesi olan sürücülerin bu işi bilinçli ve güvenilir bir şekilde yaptığını görmüş olmaktayız. Aynı zamanda iş bulmak isteyen değerli sürücülerin SRC belgesinin almış olması kendilerine iş bulmakta büyük kolaylık sağlayacaktır.

SRC belgesini almak bu sebeple çok önemlidir. SRC belgesini almayan sürücüler bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunlar olarak başlıca söylemek gerekirse trafik polislerinin sürücülerden SRC belgesinin olup olmadığını kontrol ettiği sırada eğer SRC belgesi olmayan sürücü için cezai işlem başlatılacaktır.

Sadece ceza olarak düşünmediğimiz zaman ise artık günümüzde bütün firmalar sürücülerinden yapılacak işe göre SRC belgesini istemektedir çünkü SRC belgesi olmayan sürücüler için firmaya da cezai işlem uygulanmaktadır. 

SRC Belgesini Hangi Kurumlar Verir Nereden Alınır?
SRC Belgesini Hangi Kurumlar Verir Nereden Alınır?

 Yapılacak işlere göre SRC belgesi çeşitlilik göstermektedir;

  • SRC1: Bu belge, Türkiye’de uluslararası yolcu taşımacılığı yapan ağır vasıtaların sürücülerine verilen ileri düzey güvenlik ve sorumluluk belgesidir.
  • SRC2: Bu belge, Türkiye’de yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan ağır vasıtaların sürücülerine verilen ileri düzey güvenlik ve sorumluluk belgesidir.
  • SRC3: Bu belge, Türkiye’de uluslararası eşya-kargo taşımacılığı yapan ağır vasıtaların sürücülerine verilen ileri düzey güvenlik ve sorumluluk belgesidir.
  • SRC4: Bu belge, Türkiye’de yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı yapan ağır vasıtaların sürücülerine verilen özel güvenlik ve sorumluluk belgesidir.
  • SRC5: Bu belge, Türkiye’de tehlikeli madde taşımacılığı yapan ağır vasıtaların sürücülerine verilen özel güvenlik ve sorumluluk belgesidir.

Eğer SRC 1 belgesini almış olan bir kişi SRC 2 belgesini de almış sayılacaktır. Yani uluslararası yolcu taşımacılığı için alınmış olan SRC 1 belgesi yurtiçi yolcu taşımacılığı olan SRC 2 belgesini de kapsamaktadır.

Aynı durum ise SRC 3 belgesini almış olan bir kişi SRC 4 belgesini de otomatik olarak almış olduğunu görmekteyiz . Yani uluslararası eşya-kargo taşımacılığını kapsayan SRC 3 belgesini almış olan bir kişi otomatik olarak yurtiçi eşya-kargo taşımacılığını kapsayan SRC 4 belgesini de almış olacaktır .

SRC belgelerini almak için SRC belgesi veren kurslara başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu kursların TC Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetki verilmiş bir eğitim kurumu olması gerekmektedir. Eğer TC Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetki verilmemiş ise aldığınız belgenin bir hükmü olmayacaktır . 

SRC belgesini almak isteyen değerli sürücülerimizin aklına çok önemli bir soru takılabilir;

SRC Belgesini Nereden Alabilirim?

SRC Belgesini Hangi Kurumlar Verir Nereden Alınır?, Bu sorunun cevabı çok basittir. SRC belgesi almak isteyen bir kişi ilk önce TC Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetki verilmiş bir kursa görüşüp kayıt işlemlerini yapması gerekmektedir. Kayıt işleminden sonra kayıt yaptığınız kurumun derslerini takip edip sınavdan başarı ile geçmek için hazırlanmış oluyorsunuz. 

SRC Belgesini Hangi Kurumlar Verir Nereden Alınır?
SRC Belgesini Hangi Kurumlar Verir Nereden Alınır?

SRC Belgesini Hangi Kurumlar Verir Nereden Alınır?, 2018 tarihinden beri artık SRC belgesini kart olarak verilmemekle  birlikte e-devlet sistemine otomatik olarak düşmektedir ama bazı firmaların isteği üzerine SRC belgesini aldığına dahil belgeyi fotokopi çektirip aldığınız kuruma imzalatabilirsiniz. Aldığınız SRC belgesini e-devletinizde aynı ehliyet gibi işlenmektedir bu sebeple bir kanun veya kural çıkmadan güncel durumda geçerlilik süresi bulunmamaktadır.

SRC belgesi için SRC kursumuza müracaat edebilirsiniz. Psikoteknik randevularımız devam ediyor.

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.