fbpx

Taşıt Kartı 2023

Taşıt Kartı 2023

UKOME tarafından 22.07.2016 tarihli alınan karar ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de onayı sonrasında taşıt kartı ticari olarak yolcu taşımacılığı, servis taşımacılığı yapacak 9+1 araçlarda dahil olmak üzere tüm servis araçlarının taşıt ibb kartı sahibi olması zorunluluğu getirilmiştir.

Taşıt Kartı

Taşıt Kartı Nedir, Taşıt Kartı Nasıl Alınır, Taşıt Kartı Müracaatı, Taşıt Kartı Sorgulama, Taşıt Kartı Başvurusu, Taşıt Nereden Alınır, Taşıt Kartı Evrakları, Taşıt Kartı Gerekli Belgeler, Taşıt Kartı Nasıl Müracaat Edilir, Taşıt Kartı Çıkarma, Taşıt Kartı Fiyatları, Taşıt Kartı Ücretleri, Taşıt Kartı Devir, Taşıt Kartı İptal Süresi konuları ilgili genellikle bizlere yöneltilen sorulara yazımız içeriğinde detaylı bilgiler vereceğiz. Tüm işlemleri detaylı bir şekilde sizlere sunacağız. Amacımız hizmet sizlere en doğru ve yerinde hizmetler sunuyoruz.

Taşıt Kartı
Taşıt İBB Kartı

Taşıt Kartı Nedir?

UKOME tarafından 22.07.2016 tarihli alınan karar ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de onayı sonrasında ticari olarak yolcu taşımacılığı, servis taşımacılığı yapacak 9+1 araçlarda dahil olmak üzere tüm servis araçlarının taşıt ibb kartı sahibi olması zorunluluğu getirilmiştir. Yapılan bu düzenlemenin asıl amacı korsan taşımacılığa müdahale etmek ve korsan taşımacılığın önüne geçmektir. Taşıt İBB Kartı, öğrenci veya personel taşımacılığı yapan mesleği gereği şoför olan kişilerin araç sayılarına bakılmaksızın UKOME tarafından alması gereken zorunlu bir belgedir. Bunun ile birlikte taşımacılık faaliyetini yerine getirebilmek için otobüs kiralama veya otobüslere servis hizmeti sağlayan araçlarda D2 Yetki Belgesi haricinde alma mecburiyeti sunulmaktadır.

Taşıt Kartı Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?

Taşıtlarının devri için 25.05.2015 tarihinden önce servis taşımacılığı yaptığınızı ispatlayan ve bunun ile birlikte ücretsiz bir şekilde hak sahibi olduğunuz taşıt kartlarınızı devredebiliyorsunuz. O halde Taşıt İBB Kartı Devir İşlemi Nasıl Yapılır; firmanıza veya adınıza ait taşıt karının devrini yapabilmek için ilk olarak yetki belgesine sahip olmanız gerekir. Yine alacağınız yetki belgesini de UKOME’den almanız gerekir. Alıcı ve satıcı fiyatta anlaşmaları halinde Kartal veya Bakırköy UKOME binasında bulunan Ruhsat İşleri bölümüne giderek her iki tarafında satış işleminin yapılacağını beyan eder. Yapılan beyan sonrasında mevcut Servis Taşımacılığı Kartı üzerindeki QR Kod taranır ve taşımacılık kartı doğrulama devir bilgilerini sistem üzerinden gösterilir.

Servis Taşımacılığı Taşıt Kartı Devir

Servis Taşımacılığı Taşıt İBB Kartı Devir Doğrulama işlemi ardından Alıcı ve Satıcı en yakın notere giderek burada satış işlemini gerçekleştirir.

Dip Not : Noterde yapacağınız satışlar gereği yapacağınız miktar oranın noter masrafı yansımaktadır. Sırf masraftan kaçmak için ücreti düşük göstermeniz ileride sizlere problem oluşturabilir. Anlaşmış olduğunuz satış tutarı üzerinden işlem yapmanızı tavsiye ederiz. Ek olarak devri yapılan Taşıt İBB Kartının aslını da alıcı almalıdır. Satıcıda herhangi bir asıl Taşıt İBB Kartı kalmamalıdır. Bu konuya da dikkat etmenizi öneririz.

Noterde yapmış olduğumuz satış işlemi sonrasında yine E-Tuhim sistemine üyelik bilgilerimiz ile girişimizi yapıyoruz. Başvuru yaparak elimizdeki satış sözleşmesini ve devir aldığımız taşıt ibb kartını sisteme yükleyerek E-Tuhim tarafından satışımızın onaylanmasını bekliyoruz. İlgili kişilerin sunmuş olduğumuz belgeleri incelemesi ve herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması durumunda sistem üzerinde kayıtlı telefonumuza mesaj olarak devir işlemimizin onaylandığına dair bir mesaj gelecektir. Mesajın gelmesi ile birlikte en yakın UKOME binasına giderek taşıt kartının aslı ve satış sözleşmesi ile birlikte teslim ediyoruz ve Taşıt İBB Kartı Devir işlemimizin ilk basamağını tamamlamış oluyoruz.

Tüm işlemlerin ardından telefonunuza bir mesaj gelecek ve bu mesajda işleminizin tamamlanabilmesi için ödemeye hazır başvuru olduğunu bildiriyor, ödemeyi yaparak taşıt ibb kartı devir işlemini tamamlamış oluyoruz.

Taşıt Kartı Başvurusu

Bu yazımız Taşıt Kartı çıkarmaya hak edinmiş kişilere aittir. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte artık tüm taşıt ibb kartı başvurularını sadece E-Tuhim internet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Elden veya herhangi başka bir başvuru bulunmamaktadır. Başvuruyu yapmadan önce şahıs veya firma fark etmeksizin Yetki Belgesi sahibi olmanız gerekiyor. Yetki belgesi bulunmayan kurum veya kişiler başvuruda bulunamaz.

Taşıt İBB Kartını alabilmek için az da olsa internet bilginizin olması gerekmektedir. Herhangi bir internet bilginiz yok ise bilen birinden yardım alarak bu işlemleri yapabilirsiniz. İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin resmi internet sitesi tuhim.ibb.gov.tr adresine giriş yapıyoruz. Daha önceden üye olduysanız üye girişi ile giriş yapınız eğer herhangi bir üyeliğiniz yoksa ise “Yeni Üyelik” butonuna tıklayarak yeni üyelik oluşturuyoruz.

Şoför İBB Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Taşıt Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üyeliğiniz var ise sisteme TC Kimlik Numaranızı ve Şifrenizi yazarak Sisteme Bağlan butonu ile doğrudan devam edebilirsiniz. Eğer ilk defa sisteme üye oluyorsanız “Yeni Üyelik” butonuna basıyoruz.

Şoför İBB Kartı Müracaat Nasıl Yapılır?
Taşıt Kartı Müracaat Nasıl Yapılır?

(Burası yeni üye olacaklar içindir, sistemde üyeliği bulunanlar burayı atlayarak bir sonraki işlemden devam edebilirler.) Sistemde belirtilen kısımları dolduruyoruz. Telefon numarası ve E-Posta adresinizi geçerli adresler giriniz. Tüm bilgileri doldurduktan sonra “Üye Ol” butonuna tıklıyoruz. Sonrasında telefon numarasının doğruluğunun teyidi amacı ile sizlere bir doğrulama kodu gelecektir. Onu da ilgili alana yazıyoruz.

Şoför İBB Kartı Nereden Alınır?
Taşıt Kartı Nereden Alınır?

Üyelik işlemimizi tamamladık. Şimdi Taşıt İBB Kartı alabilmek için TC Kimlik Numaramızı ve Şifremizi girerek sisteme girişimizi yapıyoruz.

Üye girişi yaptıktan sonra karşımıza böyle bir ekran gelecektir. Bu ekran üzerinden “Yetki Belgesi, Servis Güzergahları İzin Belgesi (Yol Belgesi)” kısmına karşılık gelen “Servis Güzergah Başvuruları” butonuna tıklıyoruz.

Burada karşımıza çıkan ekrandan ise “Taşımacılık Kartı Başvurusu (Personel-Okul-Kamu Servisleri için gereklidir.)” yazısına karşılık gelen “Taşımacılık Kartı” butonuna tıklayarak diğer aşamaya geçiyoruz.

Burada Taşıt İBB Kartı alınabilmesi için gerekli şartlar ile ilgili UKOME kararını görüntülemektesiniz. Gerekli şartları sağlıyorsanız “Uyarıyı Okudum” butonuna basarak bu adımı da geçiyoruz.

Burada “Yeni Başvuru” alanına tıklayıp başvurumuzu oluşturuyoruz.

Bu ekranda bizlerden araç sahibi, ad soy ad, telefon numarası gibi bilgilerinizi isteyecektir. Yer alan açıklama kısmını boş bırakabilirsiniz. Aşağıda yer alan bilgiler ise aracınız ile ilgili bilgilerin girileceği alandır. Gireceğiniz tüm bilgilerin doğru olması zorunludur. Muayenesi dolmuş araç üzerine başvuru yapılamaz. Tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olduğundan emin olduktan sonra “Kaydet” butonuna tıklıyoruz. Sonraki aşama yetkililerin göndermiş olduğunuz bilgilerin kontrolünü sağlayıp sizlere mesaj ile bilgilendirme yapacaklardır

Önemli Not : 18 Mart 2019 tarihinden itibaren Taşıt İBB Kartı Satışları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sistemi üzerinden yapılmamaktadır. Yapılıp yapılmayacağı noktasında netlik kazanmış durumda değildir.

Taşıt Kartı Fiyatları

Kararın ilk çıktığı zamanlarda 40.000 TL olan Taşıt İBB Kartı Ücretleri, yeni düzenlemeler ile 2017 Aralık ayında alınan karar ile birlikte son düzenleme Taşıt İBB Kartı Bedeli 1 Ocak 2018 yılı itibariyle geçerli olmak kaydıyla 66.000 TL olarak belirlenmiştir. Şuanda herhangi bir düzenleme gelene kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi herhangi bir yeni taşıt ibb kartı başvurusu yapmamaktadır. Yine daha önce talep edilmiş ve ücreti karşılığında taşıt ibb kartı almış kişiler taşıt kartlarının satışını yapmaktadır. Taksitli Taşıt İBB Kartı, Satılık Taşıt İBB Kartı, Taşıt İBB Kartı Devir şeklinde yapacağınız araştırmalar ile bulabilirsiniz.

Taşıt Kartı Sorgulama

Teknik destek almak ve yardımcı olmamız isterseniz arayabilirsiniz. “Yardımın ve yapabileceğiniz işin ücreti olmaz. Sizlere seve seve yardımcı olabiliriz. Bizleri 09:00 ile 18:00 saatleri arasında dilediğiniz kadar arayabilirsiniz.”

SRC Belgesi noktasında SRC Kursu olarak sizlere daima destek vermeye devam ediyoruz.

5/5 (2 Reviews)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.