fbpx

A Türü Yetki Belgeleri 2023

04.07.2022
1.205
A Türü Yetki Belgeleri 2023

A Türü Yetki Belgeleri, ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapacak olan firmalara verilen yetki belgesidir. SRC 2 Belgeli çalışanın yanında ODY 2 ve ÜDY 2 Belgesi istihdamı zorunludur.

A Türü Yetki Belgeleri

A Türü Yetki Belgesi alacak işletmeler için tüm bilgileri listeledik.

A türü yetki belgesi: Ticari amaçla otomobille yolcu taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır:

A1 yetki belgesi: Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacaklara,

A2 yetki belgesi: Uluslararası yolcu taşımacılığı yapacaklara, verilir.

A Türü Yetki Belgeleri 2023
A Türü Yetki Belgeleri 2023

A türü yetki belgesi almanın veya yenilemenin özel şartları:

  • A1 yetki belgesi için başvuranların, ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 4 adet öz mal otomobili bulunmalıdır. 20.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine,
  • A2 yetki belgesi için başvuranların, ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 5 adet öz mal otomobili bulunmalıdır. 40.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine,
  • A1 veya A2 yetki belgesi için başvuranların, bu işe elverişli sıcağa ve soğuğa karşı korunmuş, en az 4 yolcunun/müşterinin rahatça oturabileceği, telefonu, tuvaleti bulunan bağımsız bir yere veya kullanım hakkına,
  • A1 veya A2 yetki belgesi için başvuranların, merkezi adresi ve varsa şubelerinde asgari 2 araçlık park alanına veya kullanım hakkına, sahip olmaları şarttır.
  • A1 ve A2 yetki belgesi eki taşıt belgelerine 8 yaşından büyük olmayan ticari otomobiller kaydedilir.
  • A1 yetki belgesi eki taşıt belgelerine en fazla 20 adet, A2 yetki belgesi eki taşıt belgelerine en fazla 10 adet otomobil kaydedilir.
  • A1 ve A2 yetki belgesi sahipleri yalnızca öz mal taşıtlarını kullanabilirler.
  • A1 veya A2 yetki belgeleri eki taşıt belgelerine kaydedilmiş 24 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendinde belirtilen sayıdan daha fazla olan taşıtlar; yetki belgesinin yenilenmesine kadar veya yetki belgesinin yenilenmesinden önce satış, kazaya uğrama, yanma, müsadere edilme, hurdaya ayrılma, yaş haddi veya başka bir sebepten dolayı taşıt belgesinden düşürülünceye kadar kullanılmaya devam edilir.

İstihdam Zorunluluğu

  • A1 yetki belgeniz var ise Ody2 Belgesi,
  • A2 yetki belgeniz var ise Ody1 Belgesine sahip personel istihdam etmeniz zorunludur.

A Türü Yetki Belgeleri, İstihdam edilmemesi halinde idari ve yaptırım cezaları şirketinize uygulanacaktır.

A1 ve A2 Yetki Belgesine sahip bir firmada şoför olarak istihdam için yolcu taşımacılığı olduğundan dolayı Src1 ve Src2 Belgeli personeller araç kullanımı için istihdam edilmelidir. Ayrıca yolcu taşımacılığı için zorunlu Psikoteknik belgelerinin de mevcut olması gerekir.

ODY veya ÜDY Belgesi noktasında SRC Kursumuzdan destek alabilirsiniz.

Alıntı : Psikoteknik SRC

5/5 (1 Review)
ETİKETLER: , , , , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.