fbpx

Muafiyetli SRC Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır 2023

Muafiyetli SRC Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır 2023

Muafiyetli SRC, Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır, 2023 yılı için sorusunu çok duyduk. Bilinen yanlışlar ve çok sayıda bu işi suistimal ederek insanları kandıranlar maalesef çoğaldı. Hatta bu işlem için ücret alanları da duyduk. Üzüldük, sizler için hazırladığımız bu “Sınavsız SRC Belgesi Alım Rehberi” ile sizde SRC Belgesine sahip olabilirsiniz.

Muafiyetli SRC Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır

Genel olarak Muafiyetli SRC Belgesi ile bilinen çok yanlışlıklar vardır. Sınavsız SRC Belgesi almak için sadece ehliyet tarihiniz önemlidir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için illa bir SRC Merkezi veya SRC Kursundan almanız gerekmemektedir. Bu işlemleri kendinizde yapabilmektesiniz. Sizlere kısaca Muafiyetli SRC Belgesini Nasıl Alırım? sorusunun cevabını açıklayacağız.

Öncelikle Muafiyetli SRC Belgesi alabilmeniz için ehliyeti aldığınız tarihin 25.02.2003 tarihinden önce olması gerekmektedir. Aldığınız ehliyet belgesinin sınıfına göre de alacağınız SRC Belgeleri farklılık göstermektedir.

Sınavsız SRC Belgesi, için ehliyet tarihi en önemli unsurlardan bir tanesidir. Sınavsız SRC Belgesi ehliyet tarihi tutmadığı halde veriyoruz diyenlere lütfen itibar etmeyiniz. Sınavsız SRC Belgesi için lütfen yazımızı dikkatlice okuyunuz. Sınavsız SRC Belgesi ile ilgili alım aşamasında problem yaşadığınızda bizlere sorabilirsiniz.

Hangi Ehliyet Belgesi Hangi Sınavsız SRC Belgesini Alır?

25.02.2003 tarihi öncesi B ehliyet belgesine sahip birisi Muafiyetli SRC 2 (Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı) ve SRC 4 (Yurtiçi Yük Taşımacılığı) Belgelerini alabilmektedir.

25.02.2003 tarihi öncesi E ehliyet belgesine sahip birisi ise Muafiyetli SRC 1 (Uluslararası Yolcu Taşımacılığı) ve SRC 3 (Uluslararası Yük Taşımacılığı) Belgelerini alabilir.

Yine 25.02.2003 tarihinden önce aldığınız C veya D belgelerine göre de alacağınız SRC Belgesi farklılık gösterecektir. C Belgesine sahip birisi SRC 2 ve SRC 3, D belgesine sahip birisi ise SRC 1 ve SRC 4 belgesini alacaktır.

Tekrar hatırlatmakta fayda var; SRC 1 ve SRC 3 Belgeleri Uluslararası geçerliliği olan taşımacılık belgeleridir. Bu belgeleri aldığınız SRC 1 Belgesi SRC 2 Belgesini ve SRC 3 Belgesi de SRC 4 Belgesini kapsayacaktır. sınavsız src belgesi sınavsız src belgesi sınavsız src belgesi

SRC 2 ve SRC 4 Belgeleri ise Yurtiçi geçerliliği olan taşımacılık belgesidir. Bu belgeler ile Yurtiçinde taşımacılık faaliyetlerinde bulunabilirsiniz. Bu belgeler SRC 1 ve SRC 3 belgesini kapsamamaktadır.

Şimdi gelelim Sınavsız yani Muafiyetli SRC Belgesi‘ni nasıl alacağımıza, bizlere öncelikle iki unsur gerekmektedir. Bunlar;

 • 25.02.2003 tarihinden önce alınmış ehliyet belgesi
 • E-Devlet şifresi (çünkü işlemlerimizi E-devlet üzerinden gerçekleştireceğiz)

5 dakikada SRC Belgesi almaya hazır mısınız?

Hadi başlayalım.

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
E-Devlet girişini yapın.

Öncelikle E-Devlet sistemine TC Kimlik numaramızı ve Şifremizi yazarak giriş yapıyoruz.


Muafiyetli SRC Arat

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Muafiyetli SRC Belgesi aratın.

Karşımıza çıkan arama ekranına “Muafiyetli SRC” yazıyoruz ve karşımıza ilk çıkan “Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı)” yazısına tıklıyoruz.


SRC Belgesi Türünü Seç

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Muafiyetli alacağınız SRC Belgesi türünü seçin.

Karşımıza bu ekran gelecektir. Artık Muafiyetli SRC Başvuru ekranındayız, buradan sonrasında sizlerden Ehliyet Bilgilerinizi isteyecektir. Hemen devam edelim.


Bilgileri Doldur

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Ehliyetinize göre bilgileri doldurun.
 1. İstenilen Belge Türü; Buradan ehliyet belgenize uyan yani şöyle ki 25.02.2003 tarihinden önce aldığınız ehliyet B sınıfı ise SRC 2 Belgesini eğer E sınıfı veya D sınıfı ise SRC 1 Belgesini seçiyoruz. Tekrar “Yeni Başvuru” yaparken de, B sınıfı ise SRC 4 Belgesini eğer E sınıfı veya C sınıfı ise SRC 3 belgesini seçiyoruz.
 2. Ehliyet ili ise ehliyet belgeniz üzerinde yazan ili seçiyorsunuz.
 3. Ehliyet ilçe ise yine ehliyet belgeniz üzerindeki ilçeyi seçiyoruz.
 4. Ehliyet Belge No ise yeni ehliyetler 5 numaralı alanda yazar 6 rakamdan oluşur. Yeni ehliyet belgelerinde ise Belge No olarak ön yüzde bulunur.
 5. Ehliyet Belge Seri No ise yeni ehliyet belgelerinde arkada sağ en altta bulunan harf ve numaradan oluşur. Eski ehliyette arkada dikey bir şekilde yazılan harf ve numaralardır.

Tüm bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonra “Başvur” butonuna tıklıyoruz.


Harcını Yatır

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Başvurunuz tamamlandı, harç yatırma işlemini gerçekleştirin.

Gördüğünüz gibi işlemimiz başarılı oldu. VakıfBank veya HalkBanka‘sına Belge başına 93 TL ücret yatırarak belgemi aktif edebilirim. İki belge aldığınız 93 TL + 93 TL = 186 TL şeklinde olacaktır. + 4 TL ‘de banka komisyonu ile 190 TL karşılığında SRC Belgelerinizi almış olacaksınız. Bankaya gitmeden önce 2. belgeyi de almayı unutmayın. Yeni Başvuru butonuna basarak 2. belgenizi de aynı işlemleri yaparak alabilirsiniz. Bankaya gittiğinizde Vezneden TC Kimlik numaranız ile harcınızı yatırabilirsiniz. Gün içerisinde de E-Devlet Sistemi üzerinden çıktınızı alabilirsiniz. (Unutmayınız, her yıl bu harç ücretleri farklılık gösterecektir.)


SRC Belgeni Sorgula

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Başvurunuzu yaptınız, harcınızı yatırdınız. Şimdi belgeyi görüntüleyelim.

Başvuruyu yaptık, Harçları yatırdık. Peki Muafiyetli SRC (Sınavsız SRC) Belgesini nasıl alacağız? Yine E-Devlet Sistemine giriş yapıyoruz. Arama yerine “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama” yazıyoruz. İlk çıkan yere “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı)” yazısına tıklıyoruz.


5 Dakikada SRC Belgen Hazır, Hayırlı Olsun

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Burada göründüğü gibi belgeleriniz aktif olacaktır.

Belge Oluştur dediğiniz belgenizi oluşturup, indirdikten sonra yazdırabilirsiniz. Yazdırdığınız belge ile artık SRC Belgeniz olacaktır. Hayırlı olsun. Teknik destek almak ve yardımcı olmamız isterseniz arayabilirsiniz. Yardımın ve yapabileceğiniz işin ücreti olmaz. Sizlere seve seve yardımcı olabiliriz. Bizleri 09:00 ile 20:00 saatleri arasında dilediğiniz kadar arayabilirsiniz.

Psikoteknik randevularımız devam ediyor, maalesef sınavsız psikoteknik belgesi yok. Onun için randevu almalısınız.

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları (20)
 1. Özgür dedi ki:

  Ben hepsini yapıyorum başvur dediğim zaman muafiyetli olarak olarak alamıyorsunuz diyor ne yapmam gerekiyor

  1. ouzuncam dedi ki:

   Muafiyetli durumunu karşılamıyorsunuz. 25.02.2003 tarihinden önce alınmış bir ehliyetiniz bulunmuyor veya sınıfa uygun seçimi yapmıyor olabilirsiniz.

   B Ehliyetiniz var ise ; SRC 2 ve SRC 4,
   C Ehliyetiniz var ise ; SRC 2 ve SRC 3,
   D Ehliyetiniz var ise ; SRC 1 ve SRC 4,
   E Ehliyetiniz var ise ; SRC 1 ve SRC 3

   belgelerine başvuruda bulunabilirsiniz.

 2. Sinan polat dedi ki:

  Ehliyet tarihi 25.02.2003 sonrası olup ticari taşıt kullanma belgesi olan kişilere muafiyet varmı

  1. ouzuncam dedi ki:

   Ticari araç kullanım belgesi SRC Belgesidir. Muafiyetli SRC Belgesi alabilir durumunuzu sorguladınız mı?

 3. Kemal durmuş dedi ki:

  Allah razı olsun böyle bir paylaşım yapmanız çok iyi burdaki kurslar bunun icin bizden 250 tl istedi arkadaşlar söyledi cok faydalandik herkese tavsiye ediyorum hatta facebooktan paylaştım sagolun sadece harc parasiyla belge aldik su pandemi surecinde cok iyi oldu 200 tl de cebimde kaldi cok tesekkur ederim src belgesi alacak olanlari size yonlendiricem hak ediyosunuz çünkü teşekkürler

 4. SİNAN dedi ki:

  E-DEVLETTEN SRC belgesi aldıktan sonra psikoteknik belgesine gerek varmı?

  1. ouzuncam dedi ki:

   Evet, Psikoteknik Belgenizinde bulunması gerekmektedir.

 5. hasan dedi ki:

  E devletten aldiğimiz belge kart olarak adrese geliyormu yada ne tapmamiz gerekiyor

  1. ouzuncam dedi ki:

   E-Devletinize tanımlanıyor, efendim.

 6. KORAY KASAP dedi ki:

  “RABBİM” sizden razı olsun. “İNŞAALLAH”

 7. Devrim dedi ki:

  Başvuruyu yaptım fakat atm üzerinden baktığımda 1400 lira görünüyor ehliyet yılın 1997

 8. Halil ünal dedi ki:

  İyi günler src 2 ve 4 için başvuru yaptım muafiyetim vardı halkbankasına para yatırmaya gidince toplam 1800 tl ödeme çıktı nasıl oluyor acaba.

 9. Haydar atay dedi ki:

  Selam merhaba 10 numara bir hizmet.birda 2018 yılında e.devlet üzerinden başvuru yapmıştım fakat harçlarını yatırmamıştım belgeler çıkmış ama geçersiz yazıyor.parayı yatırırsam aktif hale gelirmi.ehliyet 1991

 10. Recep Bali dedi ki:

  T plakalı ticari taksi için sadece src 2 yeterlimi

 11. nihat dedi ki:

  S. A. Ben başvuru yaptım resimsiz çıktı resim ekleyebilirmiyiz, birde başvuruda ehliyet numarası yazan yere arka taraftaki rakamı belge no yazan yerede arka taraftaki harfi yazdım sıkıntı olurmu acaba. Şimdiden teşekkür ederim.

 12. Murat kartop dedi ki:

  Benim b sinifi ehliyetim 1998 ve e sinifi ehliyetim 2004 daha once bundan 10 sene once 2 ve 4 src belgelerimi sinavsiz aldim suan src1 ve src 3 ù muafiyetsiz alamiyorum cok sacma bir duzenleme bu nedir ya,24 senelik sigortaliyim tir soforlugu tecrubemi varin siz dusunun kactane firmada calistim buzamana kadar yurt icinde ve yurt disinda ve muafiyetli alamiyorum sacmaligin daniskasi yeter artik su islerin basina akilli uslu birileri gelsin artik bir dengeye sokun su isleri

  1. E Ehliyetiniz 2004 senesinde alınmış olduğu için alamazsınız. 2003 öncesi olması gerekmektedir. 99 senesinden sonra alınan E sınıfı ehliyet ise Otobüs kullanabilmektedir. 2003 öncesinde almış olsaydınız da sadece SRC 1 alabilirdiniz.

 13. İbrahim ÇİFTÇİ dedi ki:

  2003 öncesi B sınıfı ehliyetim var E-Devlet üzerinden müracaat ettik kart ücretlerini yatırdık sonra e-devletten başvuru belgesi aldıktan sonra bunu kart şekline nasıl getirebiliriz yanımızda bu belgenin olması yeterli sayılır mı

  1. 2017 yılı itibari ile artık kart yok doğrudan e-devletinizde tc kimlik numaranıza tanımlı oluyor.