fbpx

İBB Tuhim İşlemleri 2023

11.10.2020
1.901
İBB Tuhim İşlemleri 2023

Taksi, Servis, Dolmuş türü araç kullanımı için Şoför Kartı istenilmektedir. Şoför kartını ise İBB Tuhim İşlemleri ile alabilmektesiniz. Bazı yerine getirilmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

İBB Tuhim İşlemleri

İBB Tuhim İşlemleri, Personel güzergah belgesi başvurularında yeni dönem, personel servisleri için yolcu taşımacılığı faaliyetlerini yerine getirebilmek için gerekli olan Personel Güzergah İzin Belgesi başvurularında 1 Haziran 2020 itibari ile yeni düzenleme geldi. Öncelikle yurtiçinde Personel veya Yolcu Taşımacılığı faaliyetini yerine getirebilmek için SRC 2 Belgesi ve Psikoteknik Belgesinin olması zorunludur. Bulunmadığı takdirde herhangi bir belgeye başvuru ve taşımacılık faaliyetini yerine getiremezsiniz.

İBB Tuhim İşlemleri
İBB Tuhim İşlemleri

Düzenleme ile birlikte Personel Güzergah İzin Belgesi başvurusu yapılmadan önce ana taşımacılar tarafından E-Tuhim sistemi üzerinden “Taşıma Sözleşme Tanımlama” başvuru yapılmalıdır. Başvurunun yapılması ve onaylanıp taşıma sözleşmesine bağlı plakalar tanımlanmasının ardından ana taşımacı ve alt taşımacılar Güzergah İzin Belgesi Başvurusu yapabilirler. Yeni düzenleme ile uygulanan bu sisteme www.e-tuhim.ibb.gov.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İBB Tuhim İşlemleri
İBB Tuhim İşlemleri

27.04.2016 2016/3-13 UKOME kararına göre;

  • Servis taşımacılığı yetki belgesi mevcut öğrenci ve personel servis taşımacılığı faaliyetini yapan ve yapmış olanlar ile bu yönergenin yürürlüğünün müteakip ilk kez öğrenci taşımacılığı ve personel servis taşımacılığı faaliyeti yapacakları kapsayacaktır.
  • Servis taşımacılığı yetki belgesi, servis taşımacılığı kartı ve servis taşımacılığı güzergah kullanım izin belgesine sahip olmayan gerçek veya tüzel kişiler kesinlikle öğrenci taşımacılığı ve personel servis taşımacılığı faaliyetini veremeyeceklerdir.
  • M/TM vb. seri plakalı minibüs (servis araçları hariç) T/C/M vb. seri plakalı taksi ve TZ vb. seri plakalı taksi dolmuş plaka sahipleri bu haktan (taşımacı, sözleşmeli taşımacı, şoför dahil) yararlanamayacaktır.
  • Servis taşımacılığı yetki belgesi sahibi kişi, servis taşımacılığı yetki belgesi kullanım iznini hiç bir şekilde kiralayamaz veya bir başka kişiye kullandıramaz. Bu tür durumların yaşanması veya eylemlerin bir şekilde yapıldığının tespit edilmesi halinde ilgili gerçek veya tüzel kişiliğin servis taşımacılığı yetki belgesi iptal edilerek 3 (üç) yıl boyunca yeniden servis taşımacılığı yetki belgesi çıkartmasına dair yasak getirilir.
  • Belge başvurusunda bulunacak kişilerin en az 22 (öğrenci veya personel taşımacılığı için 26) yaşından gün almış ve 66 yaşından gün almamış olmaları gerekir.
  • Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi için kullanım süreci 5 (beş) yıldır.
  • Başvuru tarihi baz alınarak, 6 ay içerisinde alınmış adli sicil kaydı üzerinde 81,82,83,86,87,88,94,95,96,102,103,104,105,106,107,108,109,148,149,179/3,188,190,191,226,227, ve 5326 sayılı kabahatler kanununun 35. Maddesindeki suçlardan hüküm giymemiş olması gerekmektedir.
  • Yine son 5 (beş) yıl içerisinde bilinçli veya taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışmamış olmalıdır.
  • Alkollü olarak taşıt kullanma ve trafik kurallarının ihlali nedeni ile sürücü belgelerini birden fazla geri alınmamış olması gerekir.

Bu şartların sağlanması halinde tarafımızdan konu ile ilgili danışmanızı arayarak randevu talebinde bulunabilirsiniz. Beklemeden ceza yemeden her ay düzenlenen SRC Belgenizi ve 1 saat içerisinde Psikoteknik Belgenizi alabileceğinizi de unutmayın…

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.