fbpx

Ticari Taksi Şoför Kartı 2023

Ticari Taksi Şoför Kartı 2023

Ticari taksi kullanmak için istenilen evraklar arasında ticari taksi şoför kartı da yer almaktadır. Ticari taksi şoför kartının alınabilmesi için alkol idrar testi, sağlık raporu, psikoteknik zorunludur.

Ticari Taksi Şoför Kartı

Ticari Taksi şoför kartı ile ilgili Taksicilik yapmak isteyenlerden istenilen gerekli bir belgedir. Ticari Taksi Şoför Kartı Nedir, Ticari Taksi Şoför Kartı Nasıl Alınır, Ticari Taksi Şoför Kartı Müracaatı, Ticari Taksi Şoför Kartı Sorgulama, Ticari Taksi Şoför Kartı İBB Başvurusu, Ticari Taksi Şoför Kartı Nereden Alınır, Ticari Taksi Şoför Kartı Evrakları, Ticari Taksi Şoför Kartı Gerekli Belgeler, Ticari Taksi Şoför Kartı Nasıl Müracaat Edilir, Ticari Taksi Şoför Kartı Çıkarma konuları ilgili genellikle bizlere yöneltilen sorulara yazımız içeriğinde detaylı bilgiler vereceğiz. Tüm işlemleri detaylı bir şekilde sizlere sunacağız. Amacımız hizmet sizlere en doğru ve yerinde hizmetler sunuyoruz.

Ticari Taksi Şoför Kartı
Ticari Taksi Kartı

Ticari Taksi Kullanma Belgesi

Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte taksi şoförlüğü, servis taşımacılığı, otobüs işletmeciliği, dolmuş şoförlüğü ve yolcu taşımacılığı faaliyetlerini yerine getirilmesi için şoförlerden zorunlu olarak istenilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirli standartlar ve şartları yerine getirenlerin alması zorunlu bir belgedir. Belgenin zorunlu olmasının başlıca nedenlerinden bir kaçı da her ehliyeti olanın şoför olmasını engellemek ve toplumumuzda taşımacılık sektöründe meydana gelen kazaların en aza indirilmesini hedeflemektir. Alacağınız Taksi Şoför Kartı Belgesinde sizlerden hem sağlık açısından hemde ruhsal olarak bazı testlere tabi tutulmanız istenir. Başarılı ve olumlu olmanız sonucunda Ticari Taksi Kullanma Belgesi almaya hak kazanırsınız.

Ticari Taksi Kartı Gerekli Evraklar

  • Ehliyet Fotokopisi
  • Sağlık Raporu
  • Psikoteknik Raporu
  • Ehliyet GBT’si
  • Biyometrik Fotoğraf
  • Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Raporu (Sistem üzerinden hastaneden randevu almanız gerekir)

Belirtmiş olduğumuz Ticari Taksi Kartı Gerekli Belgeler düzenlenirken dikkatli olmanız gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Şöför kartı için alacağınız sağlık raporu mutlaka Göz ve Dahiliye uzmanının kaşesi olmalıdır. Alacağınız raporun tam teşekküllü bir hastaneden alınması zorunludur.

Psikoteknik Raporunuzu alırken 1 saatlik Psikoteknik Test cihazına tabi tutulursunuz ve alacağınız test sonucunu Psikoteknik Merkezinin sizleri yönlendireceği hastanece Psikiyatri onaylaması gerekmektedir. Alacağınız rapor üzerinde İlçe Sağlık Müdürlüğünün kaşesi bulunmalıdır. Aksi takdirde raporunuz geçersiz sayılacaktır. Bunun için E-Devlet sistemi üzerinden de Psikoteknik Belgenizi kontrol edebilir, barkodlu çıktısı ile de başvuruda bulunabilirsiniz.

Alacağınız Ehliyet GBT‘sinin yeni tarihli olmasına dikkat edin. Alınan Ehliyet GBT‘sinin 6 aylık süreyi doldurmamış olması gerekir. Trafik şubeden onaylı belge olarak alınması gerekmektedir.

Ticari Taksi Kartı Başvuru Nasıl Yapılır?

Ticari Taksi Şöförlüğü yapacak kişilerden istenilen belgeler arasında yer alan Ticari Taksi Şöför Kartını alabilmek için az da olsa internet bilginizin olması gerekmektedir. Herhangi bir internet bilginiz yok ise bilen birinden yardım alarak bu işlemleri yapabilirsiniz. İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin resmi internet sitesi tuhim.ibb.gov.tr adresine giriş yapıyoruz. Daha önceden üye olduysanız üye girişi ile giriş yapınız eğer herhangi bir üyeliğiniz yoksa ise “Yeni Üyelik” butonuna tıklayarak yeni üyelik oluşturuyoruz.

Şoför İBB Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Ticari Taksi Şoför İBB Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üyeliğiniz var ise sisteme TC Kimlik Numaranızı ve Şifrenizi yazarak Sisteme Bağlan butonu ile doğrudan devam edebilirsiniz. Eğer ilk defa sisteme üye oluyorsanız “Yeni Üyelik” butonuna basıyoruz.

Şoför İBB Kartı Müracaat Nasıl Yapılır?
Ticari Taksi Şoför İBB Kartı Müracaat Nasıl Yapılır?

(Burası yeni üye olacaklar içindir, sistemde üyeliği bulunanlar burayı atlayarak bir sonraki işlemden devam edebilirler.) Sistemde belirtilen kısımları dolduruyoruz. Telefon numarası ve E-Posta adresinizi geçerli adresler giriniz. Tüm bilgileri doldurduktan sonra “Üye Ol” butonuna tıklıyoruz. Sonrasında telefon numarasının doğruluğunun teyidi amacı ile sizlere bir doğrulama kodu gelecektir. Onu da ilgili alana yazıyoruz.

Şoför İBB Kartı Nereden Alınır?
Ticari Taksi Şoför İBB Kartı Nereden Alınır?

Üyelik işlemimizi tamamladık. Şimdi Şoför Kartı alabilmek için TC Kimlik Numaramızı ve Şifremizi girerek sisteme girişimizi yapıyoruz.

Şoför İBB Kartı Sorgulama
Ticari Taksi Şöför İBB Kartı Sorgulama

Üye girişi yaptıktan sonra karşımıza böyle bir ekran gelecektir. Ticari Şoför Kartı Başvuru yapabilmek için “Ticari Taksi Kulanım Belgesi” butonuna tıklıyoruz.

Şoför İBB Kartı Sorgulama
Ticari Taksi Şöför İBB Kartı Sorgulama

Burada Taksi Şoför Kartı alınabilmesi için gerekli şartlar ile ilgili UKOME kararını görüntülemektesiniz. Gerekli şartları sağlıyorsanız “Uyarıyı Okudum” butonuna basarak bu adımı da geçiyoruz.

Şoför İBB Kartı Nereden Alınır?
Ticari Taksi Şöför İBB Kartı Nereden Alınır?

Ticari Şoför Kartı Başvurusunu ilk kez başvuru yapacaklar için “Yeni Başvuru” butonuna tıklıyoruz. (Daha önce Ticari Taksi Şöför Kartı Başvurunuz var ise onu da “Başvuru Takibi” butonundan görüntüleyebilirsiniz.)

Ticari Taksi Şöför İBB Kartı Sorgulama

Taksi Şoför Kartı Yeni Başvuru butonuna tıkladıktan sonra bilgilerimizi gireceğimiz ekran karşımıza gelecektir. Burada gerekli tüm alanları doldurmanız gerekmektedir. Teslim Adresi alanını genellikle bulunduğunuz adresi belirtmeniz kartın elinize sorunsuz bir şekilde geçmesini sağlayacaktır. Bulunmadığınız bir adres vermeniz halinde veya teslimata gelen kişinin sizlere ulaşamaması halinde sizlerin UKOME hizmetleri binasına giderek Taksi Şöför Kartınızı elden teslim almanız gerekir.

Tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiyseniz artık Ticari Taksi Şöför Kartı Başvurusunun sonuna geldiğimizi gösterir. “Kaydet” butonuna basarak Ticari Taksi Şöför Kartı Başvurumuzu tamamlamış oluruz. Kaydet butonu sonrası karşınıza çıkacak ekrandan sizlere diğer evraklarınız istenilecektir. Onları da sisteme yüklemeniz gerekecektir. Evraklarınızı tarayarak yapabilirsiniz.

Ticari Taksi Şoför İBB Kartı Nasıl Alınır?

Taksi Şöförlüğü faaliyetini yerine getirmek ve Taksi Şöförü olarak çalışmak isteyenlerden istenilecek belgeler arasında olmazsa olmaz Ticari Taksi şöför uygunluk belgesidir. Belgeye sahip olan kişi personel servisi veya diğer ulaşım araçlarında şöförlük mesleğini yerine getirebilme noktasında yetkili kurumlar nazarında iş yapabilirdir. Ticari Taksi Şöför Kartı Başvurusunda sizlerden talep edilen Ehliyet, Ehliyet GBTsi, Sağlık Raporu ve Psikoteknik Raporu gibi belgeler kişinin sürücülük geçmişi ve sürücülüğe olan yatkınlığı ile ilgili bilgiler vermektedir. Bu yönüyle sağlık açısından şöförlük yapmaya engeli bulunmadığını göstermektedir. Bu belgeler dışında sizlerin Yurtiçinde Yolcu Taşımacılığı faaliyetlerini yerine getirebilmeniz için SRC 2 Belgesi almanız zorunludur.

Ayrıca unutulmamalıdır ki! Ticari Taksi Şöför Kartı alabilmek için E-Tuhim sistemi üzerinden evraklarınızı iletmeniz gerekir. Ticari Taksi Şöför Kartı almak için hiç bir şekilde elden evrak teslimi yapılmamaktadır. Yapacağınız tüm adımları da resim ile de göstermeye çalıştık sizlerin sadece yapması gereken evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde sisteme girişi yapmaktır. Eksik veya geçersiz evraklarınız Ticari Taksi Şöför Kartı Başvuru Sürecinizi uzatacağını da unutmayınız.

İşlemlerin tamamlanması durumunda sistem üzerinde kayıtlı cep telefonunuza bilgilendirme mesajı gelecektir. Bu mesaj içeriğinde ise sizlere başvuruda bulunan eksikler bildirilecektir. Eksik belgeniz yok başvurunuz onaylanmış ise başvurunuz ödeme için bekleyecektir. Ödeme için tekrar E-Tuhim sistemine giriş yaparak Kredi Kartı veya Banka Kartı (internet ödemesine açık herhangi bir kart) ile 217,00 TL yaptığınız takdirde belirttiğiniz Teslimat Adresinize kartınız teslim edilecektir.

Ticari Taksi Şoför İBB Kartı Sorgulama

Taksi Şöför kartı bulunan kişilerin sorgulama işlemi gayet basittir. Kartlarınızın üzerinde bulunan QR kodunu okutarak daha detaylı bilgiler alınabilir. Artık günümüzde herkes akıllı telefon kullanıyor. Akıllı telefonunuza ek bir uygulama indirerek veya akıllı telefonunuzda güncellemeler ile birlikte gelen QR Kodu okuma uygulaması ile kartınızın üzerinde bulunan QR Kodunu okutarak kartınız ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yeni başvuruda bulunmuş kişiler ise yine E-Tuhim sistemine giriş yaparak ilgili kayıt yanındaki ibare ile kart durumlarının sorgulamasını gerçekleştirebilirler. Evraklarınızın eksiksiz bir şekilde tamamlanıp onaylanmış olması durumlarında eğer ödeme yapılmadıysa Ticari Taksi Şöför Kartınız aktif olarak gözükmeyecektir. Bunun için ödemenizi zamanında yaparak kartınızı kullanabilirsiniz.

Ticari Taksi Şoför İBB Kartı Nasıl Alınır?

İstanbul bölgesinde hizmet kalitesinin arttırılmasını hedef alan ve aynı zamanda her ehliyeti olan kişinin ticari taşıt kullanımı ile birlikte artan trafik kazalarının da önüne geçebilmek adına UKOME (Ulaştırma Koordinasyon Merkezi) aldığı yeni karar ile Ticari Taksi Şöför Kartı Çıkarma zorunluluğu getirmiştir. Alınan Ticari Taksi Şöför Kartlarının kullanım ve geçerlilik süreleri 2 (iki) yıldır.

İBB Şöför Kartı Nasıl Alınır diye sizlerde bir araştırma içerisindeyseniz aslında aralarında hiç bir fark yoktur. Bazıları İBB Ticari Şoför Kartı olarak bilinen belgeyi yukarıda nasıl alınacağına dair resimli ve detaylı bir şekilde anlatımını gerçekleştirdik. Tekrar belirtmek gerekirse; Ehliyet Fotokopisi, Ehliyet GBTsi, Psikoteknik Raporu, Sağlık Raporu ve Biyometrik Fotoğraf Ticari Taksi Şöför Kartı için istenilen belgelerinin sistem üzerine yüklenmesi gerekmektedir.

İBB Tuhim sistemi üzerine giriş yapılarak gerekli bilgilerin ve evrakların yüklenmesi halinde İBB Ticari Şöför Kartı Başvuru yapılmış olur. Telefonunuza gelecek eksik evrak, onaylanmamış belgeleriniz var size bildirilecektir. Tüm evraklarınızın eksiksiz bir şekilde yüklenip onaylanması durumunda tekrar sisteme giriş yaparak kart için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Ticari Taksi Şoför İBB Kartı Ödemesi Nasıl Yapılır?

E-Tuhim sistemi üzerinden sisteme yüklemiş olduğunuz evraklarınızın onaylanması durumunda ve evraklarınızın geçerliliğinin olması kart almaya engel bir durumun olmaması halinde belirlemiş olduğunu cep telefonuna mesaj ile ödeme bilgilendirmesi gelir. Sisteme giriş yaparak başvuru yaptığınız kartı görüntülediğiniz de sistem üzerinde ekranın ortasında “Ödeme Yap” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayarak internet alışverişi açık olan herhangi bir kredi veya banka kartı ile 100,00 TL tutarında ödemeyi İBB Taksi Şoför Kartı Ödemesi yapmış olursunuz.

Ödemeler hiç bir kuruma nakit yapılmamaktadır. Sadece İBB E-Tuhim sistemi üzerinden evraklar ve ödemeler teslim edilmektedir.

Ticari Taksi Şoför İBB Kartı Numarası

Tüm giriş işlemlerinin tamamlanması sonrasında sistem tarafından otomatik bir şekilde üretilen numaradır. Verilen bu numara alınacak olan yol belgesine işlenerek işlem yapılabilir. Sistem tarafından onaylanmış kart sahibi kişiler sistem tarafından verilen kart numarası ile de işlemlerini yapabilirler. Ticari Taksi Şöför kartı numaranızı sorgulamak için 153 hattını arayabilirsiniz. Ticari Taksi Şöför Kartı numaranız Büyükşehir Belediyesi müşteri temsilcisi tarafından verilir. Aramadan önce yanında kimliğinizi, ehliyet belgenizi ve not alabileceğiniz bir kağıt kalem bulundurunuz.

Teknik destek almak ve yardımcı olmamız isterseniz arayabilirsiniz. “Yardımın ve yapabileceğiniz işin ücreti olmaz. Sizlere seve seve yardımcı olabiliriz. Bizleri 09:00 ile 18:00 saatleri arasında dilediğiniz kadar arayabilirsiniz.”

5/5 (2 Reviews)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.