fbpx

D Türü Yetki Belgeleri 2023

04.07.2022
1.452
D Türü Yetki Belgeleri 2023

D Türü yetki belgeleri taşıta alınan yetki belgesi türüdür. Ticari olarak tescil edilmiş otobüsler için koltuk ve kapasiteye göre türlerde farklılık vardır.

D Türü Yetki Belgeleri

D Türü yetki belgeleri taşıta alınan yetki belgesi türüdür. Ticari olarak tescil edilmiş otobüsler için koltuk ve kapasiteye göre türlerde farklılık göstermektedir.

D Türü Yetki Belgeleri 2023
D Türü Yetki Belgeleri 2023
  • D1 yetki belgesi için başvuranların, ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş öz mal otobüslerle toplam 150 adet koltuk kapasitesine ve 60.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları şarttır.
  • D2 yetki belgesi için başvuranların, ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş öz mal otobüslerle toplam 75 adet koltuk kapasitesine ve 30.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları şarttır.
  • D3 yetki belgesi için başvuranların, ticari veya hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 1 adet öz mal otobüse sahip olmaları şarttır.
  • D4 yetki belgesi için başvuranların, ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 1 adet öz mal otobüse ve 5.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları şarttır.

D1, D2 ve D4 yetki belgeleri eki taşıt belgelerine asgari kapasitenin dışında kaydedilecek otobüsler için yaş şartı aranmaz. D1 ve D2 yetki belgeleri için asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda öz mal otobüsün ilk başvuru ve faaliyet süresince 10 yaşından; D4 yetki belgeleri için asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda öz mal otobüsün ilk başvuru ve faaliyet süresince 19 yaşından büyük olmaması şarttır.

D1 yetki belgesi eki taşıt belgelerine, şoförü dahil en az 25 koltuk kapasitesine sahip ticari otobüsler kaydedilir.

D2 ve D4 yetki belgeleri eki taşıt belgelerine ticari otobüsler kaydedilir.

D3 yetki belgesi eki taşıt belgelerine yaş şartı aranmadan ticari veya hususi otobüsler kaydedilir.

D4 yetki belgesi eki taşıt belgelerine en fazla 10 adet otobüs kaydedilir.

D4 yetki belgesi eki taşıt belgelerine sadece yetki belgesi sahibinin merkez adresinin bulunduğu ilin plakasına sahip taşıtlar kaydedilir.

İstihdam Zorunluluğu

  • D1 yetki belgeniz var ise Üdy2 ve Üdy2 Belgesi,
  • D2 yetki belgeniz var ise Ody2 Belgesine sahip personel istihdam etmeniz zorunludur.

D3 ve D4 yetki belgeniz var ise istihdam zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

D Türü Yetki Belgeleri, İstihdam edilmemesi halinde idari ve yaptırım cezaları şirketinize uygulanacaktır.

D1, D2, D3 ve D4 Yetki Belgesine sahip bir firmada şoför olarak istihdam için yolcu taşımacılığı olduğundan dolayı Src1 veya Src2 Belgeli personeller araç kullanımı için istihdam edilmelidir. Ayrıca yolcu taşımacılığı için zorunlu Psikoteknik belgelerinin de mevcut olması gerekir.

ODY veya ÜDY Belgesi noktasında SRC Kursumuzdan destek alabilirsiniz.

Alıntı : Psikoteknik SRC

5/5 (1 Review)
ETİKETLER: , , , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.