fbpx

2024 Sınavsız SRC Nasıl Alınır?

2024 Sınavsız SRC Nasıl Alınır?

Muafiyetli SRC, Sınavsız SRC Nasıl Alınır, 2024 yılı için sorusunu çok duyduk. Bilinen yanlışlar ve çok sayıda bu işi suistimal ederek insanları kandıranlar maalesef çoğaldı. Hatta bu işlem için ücret alanları da duyduk. Üzüldük, sizler için hazırladığımız bu “Sınavsız SRC Alım Rehberi” ile sizde SRC Belgesine sahip olabilirsiniz.

SRC Sınavsız SRC Nasıl Alınır

Genel olarak Muafiyetli SRC Belgesi ile bilinen çok yanlışlıklar vardır. Sınavsız SRC almak için sadece ehliyet tarihiniz önemlidir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için illa bir SRC Merkezi veya SRC Kursundan almanız gerekmemektedir. Bu işlemleri kendinizde yapabilmektesiniz. Sizlere kısaca Muafiyetli SRC Belgesini Nasıl Alırım? sorusunun cevabını açıklayacağız.

Öncelikle Muafiyetli SRC Belgesi alabilmeniz için ehliyeti aldığınız tarihin 25.02.2003 tarihinden önce olması gerekmektedir. Aldığınız ehliyet belgesinin sınıfına göre de alacağınız SRC Belgeleri farklılık göstermektedir.

Sınavsız SRC, için ehliyet tarihi en önemli unsurlardan bir tanesidir. Sınavsız SRC ehliyet tarihi tutmadığı halde veriyoruz diyenlere lütfen itibar etmeyiniz. Sınavsız SRC için lütfen yazımızı dikkatlice okuyunuz. Sınavsız SRC ile ilgili alım aşamasında problem yaşadığınızda bizlere sorabilirsiniz.

Hangi Ehliyet Belgesi Hangi Sınavsız SRC Belgesini Alır?

25.02.2003 tarihi öncesi B ehliyet belgesine sahip birisi Muafiyetli SRC 2 (Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı) ve SRC 4 (Yurtiçi Yük Taşımacılığı) Belgelerini alabilmektedir.

25.02.2003 tarihi öncesi E ehliyet belgesine sahip birisi ise Muafiyetli SRC 1 (Uluslararası Yolcu Taşımacılığı) ve SRC 3 (Uluslararası Yük Taşımacılığı) Belgelerini alabilir.

Yine 25.02.2003 tarihinden önce aldığınız C veya D belgelerine göre de alacağınız SRC Belgesi farklılık gösterecektir. C Belgesine sahip birisi SRC 2 ve SRC 3, D belgesine sahip birisi ise SRC 1 ve SRC 4 belgesini alacaktır.

Tekrar hatırlatmakta fayda var; SRC 1 ve SRC 3 Belgeleri Uluslararası geçerliliği olan taşımacılık belgeleridir. Bu belgeleri aldığınız SRC 1 Belgesi SRC 2 Belgesini ve SRC 3 Belgesi de SRC 4 Belgesini kapsayacaktır.

SRC 2 ve SRC 4 Belgeleri ise Yurtiçi geçerliliği olan taşımacılık belgesidir. Bu belgeler ile Yurtiçinde taşımacılık faaliyetlerinde bulunabilirsiniz. Bu belgeler SRC 1 ve SRC 3 belgesini kapsamamaktadır.

Şimdi gelelim Sınavsız yani Muafiyetli SRC Belgesi‘ni nasıl alacağımıza, bizlere öncelikle iki unsur gerekmektedir. Bunlar;

  • 25.02.2003 tarihinden önce alınmış ehliyet belgesi
  • E-Devlet şifresi (çünkü işlemlerimizi E-devlet üzerinden gerçekleştireceğiz)

5 dakikada SRC Belgesi almaya hazır mısınız?

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
E-Devlet girişini yapın.
  • Öncelikle E-Devlet sistemine TC Kimlik numaramızı ve Şifremizi yazarak giriş yapıyoruz.

Muafiyetli SRC Arat

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Muafiyetli SRC Belgesi aratın.

Karşımıza çıkan arama ekranına “Muafiyetli SRC” yazıyoruz ve karşımıza ilk çıkan “Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı)” yazısına tıklıyoruz.

SRC Belgesi Türünü Seç

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Muafiyetli alacağınız SRC Belgesi türünü seçin.

Karşımıza bu ekran gelecektir. Artık Muafiyetli SRC Başvuru ekranındayız, buradan sonrasında sizlerden Ehliyet Bilgilerinizi isteyecektir. Hemen devam edelim.

Bilgileri Doldur

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Ehliyetinize göre bilgileri doldurun.
  1. İstenilen Belge Türü; Buradan ehliyet belgenize uyan yani şöyle ki 25.02.2003 tarihinden önce aldığınız ehliyet B sınıfı ise SRC 2 Belgesini eğer E sınıfı veya D sınıfı ise SRC 1 Belgesini seçiyoruz. Tekrar “Yeni Başvuru” yaparken de, B sınıfı ise SRC 4 Belgesini eğer E sınıfı veya C sınıfı ise SRC 3 belgesini seçiyoruz.
  2. Ehliyet ili ise ehliyet belgeniz üzerinde yazan ili seçiyorsunuz.
  3. Ehliyet ilçe ise yine ehliyet belgeniz üzerindeki ilçeyi seçiyoruz.
  4. Ehliyet Belge No ise yeni ehliyetler 5 numaralı alanda yazar 6 rakamdan oluşur. Yeni ehliyet belgelerinde ise Belge No olarak ön yüzde bulunur.
  5. Ehliyet Belge Seri No ise yeni ehliyet belgelerinde arkada sağ en altta bulunan harf ve numaradan oluşur. Eski ehliyette arkada dikey bir şekilde yazılan harf ve numaralardır.

Tüm bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonra “Başvur” butonuna tıklıyoruz.

Harcını Yatır

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Başvurunuz tamamlandı, harç yatırma işlemini gerçekleştirin.

Gördüğünüz gibi işlemimiz başarılı oldu. VakıfBank veya HalkBanka‘sına Belge başına 174,00 TL ücret yatırarak belgemi aktif edebilirim. İki belge aldığınız 174,00 TL + 174,00 TL şeklinde olacaktır. Bankaya gitmeden önce 2. belgeyi de almayı unutmayın. Yeni Başvuru butonuna basarak 2. belgenizi de aynı işlemleri yaparak alabilirsiniz. Bankaya gittiğinizde Vezneden TC Kimlik numaranız ile harcınızı yatırabilirsiniz. Gün içerisinde de E-Devlet Sistemi üzerinden çıktınızı alabilirsiniz. (Unutmayınız, her yıl bu harç ücretleri farklılık gösterecektir.)

SRC Belgeni Sorgula

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Başvurunuzu yaptınız, harcınızı yatırdınız. Şimdi belgeyi görüntüleyelim.

Başvuruyu yaptık, Harçları yatırdık. Peki Muafiyetli SRC (Sınavsız SRC) Belgesini nasıl alacağız? Yine E-Devlet Sistemine giriş yapıyoruz. Arama yerine “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama” yazıyoruz. İlk çıkan yere “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı)” yazısına tıklıyoruz.

5 Dakikada SRC Belgen Hazır, Hayırlı Olsun

Sınavsız Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır?
Burada göründüğü gibi belgeleriniz aktif olacaktır.

Belge Oluştur dediğiniz belgenizi oluşturup, indirdikten sonra yazdırabilirsiniz. Yazdırdığınız belge ile artık SRC Belgeniz olacaktır. Hayırlı olsun. Teknik destek almak ve yardımcı olmamız isterseniz arayabilirsiniz. Yardımın ve yapabileceğiniz işin ücreti olmaz. Sizlere seve seve yardımcı olabiliriz. Bizleri 09:00 ile 20:00 saatleri arasında dilediğiniz kadar arayabilirsiniz.

SRC, ODY ve ÜDY Belgesi Nereden Alınır?

SRC Belgesi kadar Psikoteknik Raporu da artık sürücüler için önemli bir etken haline gelmiştir. İş alımlarında veya rutin kontrollerde sizden psikoteknik raporu istenebilmektedir. Psikoteknik raporu ibraz edememe durumunda, aynı 2024 SRC Cezaları gibi cezai işlem uygulanabilmektedir.

2024 SRC Belgesi Dersleri
Sınavsız SRC, 1 Ayda Belgenizi Alabilirsiniz

Yazımızda Sınavsız SRC ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaştık. SRC Belgesi, ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi için SRC Merkezimize başvurabilir ve 1 ayda SRC, ODY veya ÜDY Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi randevularımız devam ediyor, lütfen randevunuzu oluşturmayı unutmayın.

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.