fbpx

R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi

R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi

R1 R2 yerine Tio Yetki Belgesi, alınabiliyor. Tio yetki belgesi alınabilmesi için ÜDY 3 Belgesi zorunlu oluyor. ÜDY 3 Belgesi almak için en az 6 ay taahhüt süreniz bulunuyor.

R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi

Tio Yetki Belgesi, Tio Yetki Belgesi sahipleri 4 farklı taşımacılık türünde (Karayolu, Demiryolu, Denizyolu ve Havayolu) kombine taşımacılık hizmetleri dahilinde organizatörlük faaliyetlerinde bulunabilecekler.

R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi
R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında düzenlenen R1 Yetki Belgesi ve R2 Yetki Belgesi yerine artık TİO Yetki Belgesi geçerli oldu. Önceden var olan R1 Yetki Belgesi ve R2 Yetki Belgesi geçerlilik tarihine kadar geçerliliğini korumaktadır. Yetki Belgesi geçerlilik süresi dolan R1 Yetki Belgesi ve R2 Yetki Belgesi değiştirilerek yerine TİO  Yetki Belgesi ile değiştirilerek Yetki Belgeleri yenilenir. Mevcutta R1 veya R2 Yetki Belgesi olan işletme ise ücretsiz bir şekilde Yetki Belgelerini Tio Yetki Belgesine dönüştürebilirler. Dönüştürülmüş yetki belgesi süresi yine aynı şekilde yenilenen ve değiştirilen TİO Yetki Belgesi geçerlilik süresine tanımlanarak, aynı şekilde kullanıma devam edilir.

Demiryolu DD Yetki Belgeleri Tio Yetki Belgesi ile değiştirilerek yenilenir. Geçerlilik süresi dolmayan Demiryolu DD Yetki Belgesi Türü sahipleri, Yetki Belgelerini TİO Yetki Belgesine Yetki Belgesi ücret / fiyat farkını ödeyerek dönüştürebilirler. Dönüştürülmüş yetki belgelerinin kullanım ve geçerlilik süresi 5 yıldır.

Tio Belgesi Akabinde Alınması Gereken ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi

R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi, İlgili yönetmeliğin 13.Maddesi kapsamında taşıma işleri organizatörlük faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlarda belirli bilgilerin ibraz edilmesi halinde yetkileri gereğinde en az 1(bir) kişinin ÜDY Belgesi alınması gereklidir. Yine aynı yönetmelik göz önünde bulundurulduğunda en az 2(iki) kişinin de ODY Belgesi alması gereklidir.

ÜDY ve ODY Belgeleri için Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış ve ruhsat sahibi Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Yeterlilik Kurumlarından bu belgeleri alınması gerekmektedir. Belgeler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavlara tabi şekilde verilmektedir.

Tio Belgesi Cezalar

  • Tio Yetki Belgesi bulunmadığı halde Taşıma İşleri Organizatörlük faaliyetinin yerine getirilmesi : 18.387 TL
  • ÜDY Belgesinin mevcut olmaması : 2.451 TL
  • ODY Belgesinin mevcut olmaması : 2.451 TL
  • 6 Aylık verilen eksiklik giderme süresinin yerine getirilmemesi halinde : Yetki Belgesinin iptali
  • 16. Maddesinin 5. fıkrasındaki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi : 1.225 TL
  • 16. Maddesinin 10. fıkrasındaki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi : 1.225 TL
  • 16. Maddesinin 9. fıkrasındaki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi : 1.225 TL

İdari para cezaları ve yaptırımlar uygulanmaktadır. Sürekli daimi bir şekilde idari cezaya maruz kalınması durumlarında yetki belgesinin iptaline kadar uygulama yapılabilmektedir.

Taşıma İşleri Organizatörlüğü (Tio) Yetki Belgesi yönetmeliği 6 Temmuz 2018 tarihli ve 30470 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır, yönetmelik 1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Taşıma İşleri Organizatörlüğü yönetmeliği için tıklayınız.

TİO Yetki Belgesi için sizlerden istenilen ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi için kurumumuzdan randevu olabilir. Her ay düzenlenen ODY Belgesi Sınavı ve ÜDY Belgesi Sınavı ile 1 ay içerisinde ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi alabilirsiniz.

Bugün R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi ile ilgili genel bilgileri aktardık. Unutmayınız, Tio Yetki Belgesi için ÜDY 3 Belgesi zorunludur.

SRC Merkezi olarak Psikoteknik hizmeti de sunduğumuzu ilgili eksik belgeler neticesinde personellerinize Psikoteknik Belgesi alabileceğinizi unutmayınız.

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.