fbpx

Servis Şoförlerine MYK Zorunlu 2020

20.08.2020
1.039
Servis Şoförlerine MYK Zorunlu 2020

Servis Şoförlerine MYK Zorunlu, o belge ise mesleki yeterlilik belgesi, SRC Belgesi ve Psikoteknik Belgesi zorunluluğu yanında Mesleki Yeterlilik Kurslarından MYK Belgesi de alınması gerekiyor.

Servis Şoförlerine MYK Zorunlu

Mesleki Yeterlilik Belgesi, 3 Eylül’den itibaren okul servislerinde şoförlük yapanlar için zorunlu hale geliyor. Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak isteyenlerin ise Türk Ceza Kanunu’nun belirli maddelerinden hüküm giymemiş olması ve SRC belgesi ile psikoteknik raporunun olması şartı aranır.

Servis Şoförlerine MYK Zorunlu
Servis Şoförlerine MYK Zorunlu

3 Eylül’den itibaren zorunlu hale gelecek mesleki yeterlilik belgesi hakkındaki açıklama’da şunlara değinildi:

Öğrenci taşımacılığında 18 milyon öğrencinin güvenliğini sağlamak amacıyla daha nitelikli insan kaynağının oluşması adına Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yaptığı açıklamada okul servis şoförleri için mesleki yeterlilik belgesi‘nin 3 Eylül’den itibaren zorunlu hale geleceğini duyurdu.

Genel Başkan Mahmut Arslan, en kritik mesleklerden biri olduğunu belirterek mesleki yeterlilik belgesiyle servis şoförlerinin daha eğitimli ve işlerinde daha yetkin olacağını vurgulayarak MEYEB’in sahip olduğu altyapı ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonun (TESK) iş birliği içerisinde olduklarından da bahsetti.

Servis Şoförlerine Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Geliyor, Konfederasyon bünyesinde 2012’de kurdukları Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezinin (MEYEB) ardından MYK ile ilişkilerini daha da güçlendirdiklerini ifade eden Mahmut Arslan, mesleki yeterlilik belgesi verme ve sınav düzenleme yetkisi olan MEYEB’in, kurulduğu günden bu yana 10 binlerce çalışana belge verdiğini bildirdi.

Genel Başkan Mahmut Arslan yeni düzenleme için şunları vurguladı:

“Resmi Gazete’de 25 Kasım 2017 tarihinde yayımlanan ‘Okul Seris Araçları Yönetmeliği’ ile mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelen meslekler arasına okul servis şoförlüğü de eklendi. Düzenlemeye göre 3 Eylül 2020’den itibaren okul servis araçlarını kullanan şoförlerin, MYK mesleki yeterlilik belgesi olması gerekiyor. Tüm servis şoförleri, söz konusu tarihe kadar belgelerini almalı. Bu 18 milyon öğrencimizin evden okula, okuldan eve güvenle gidip gelmesi için çok önemli.”

Mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır? Şartları nelerdir?

Servis Şoförlerine MYK Zorunlu, Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için başvuran kişinin Türk Ceza Kanunu’nun belirli maddelerinden hüküm giymemiş olması ve psikoteknik belgesi sahibi olması şartları bulunur. Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorunda olan şoförlerin gerekli şartları sağlaması durumunda Mesleki Yeterlilik Kurumuna gerekli evraklarını sunarak başvuru yapmaları ve kurumun yapacağı sınava katılarak başarılı olan adaylar mesleki yeterlilik belgelerini almaya hak kazanacaktır.

SRC Merkezi sitemizde diğer tüm detaylara da ulaşabilirsiniz.

5/5 (2 Reviews)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.