fbpx

K Yetki Belgesi Nedir? 2023

K Yetki Belgesi Nedir? 2023

Eşya taşımacılığında K Yetki Belgesi alınmalıdır. K1, K2, K2*, Yıldızlı K2, K3 Belgesi alınması ve bununla birlikte ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi zorunludur.

K Yetki Belgesi Nedir?

K Yetki Belgesi Nedir
K Yetki Belgesi Nedir

K Yetki Belgesi Nedir, Yurtiçinde yani Türkiye sınırları dahilinde Eşya Taşımacılığı faaliyetini gerçekleştirecek gerçek ve tüzel kişilere taşımacılık faaliyetlerini yerine getirebilmeleri için verilen yetki belgesidir. Taşımacılığın türüne göre K Yetki Belgesi kendi içerisinde numaralar ile ayrılır. K Yetki Belgesinin geçerlilik ve faaliyet süresi 5 (beş) yıldır. Her 5 (beş) yılda bir yenilenmelidir.

K1 Yetki Belgesi

K Yetki Belgesi Nedir
K Yetki Belgesi Nedir (K1)

K Yetki Belgesi Nedir, Ticari amaç ile eşya taşımacılığı faaliyetini gösterenlere verilir. Eşya taşımacılığı faaliyeti gösteren şirketler için 2 (iki) birim araç – 50 (elli) ton araç kapasitesi, Eşya taşımacılığı faaliyeti gösteren şahıslar için asgari kapasite 25 (yirmi beş) ton şartı aranır. Araçlar şirkete veya şahsa ait olmalıdır. Kiralık araç çalıştırılamaz.

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin K Bendinin 5. Maddesine göre ODY Belgesi veya ÜDY Belgesi olmayan K Türü Yetki Belgesi sahiplerine her ay ODY Belgesi veya ÜDY Belgesi ibraz etmemelerine karşın 1083 TL idari para cezası uygulanır. Cezaların sürekliliği ve tekerrür etmesi halinde şirkete veya şahsa uyarı ve sonrasında iş durdurma kararı verilebilir.

2020 yılı için K Yetki Belgesi harç ücreti : 15.166 TL’dir. Bağlı bulunan her araç için ise araç başına 454 TL harç ödenmelidir.

K2 Yetki Belgesi

K Yetki Belgesi Nedir
K Yetki Belgesi Nedir (K2)

K Yetki Belgesi Nedir, Yurtiçinde eşya taşımacılığı faaliyeti gösteren kendi adına ticari veya hususi olarak tescil edilmiş taşımacılıkta kullanılacak taşıt veya taşıtlarla sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı faaliyetinde bulunacak ve herhangi bir şekilde ticari amaç ile yük taşımacılığı yapmayacak gerçek ve tüzel kişilere verilen K Türü Yetki Belgesidir.

K2 Yetki Belgesi için başvuruda bulunan kişilerin ticari ve hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 1 (bir) adet Eşya Taşımacılığında kullanılmak üzere kamyon, kamyonet türevlerinde öz mal taşıta sahip olmaları gerekir.

K2 Yetki Belgesi sahibinin yetki belgesi eki taşıt belgesinde kendi adına kayıtlı olan taşıt sayısının 10 (on) katını geçmemek şartıyla, 6361 sayılı Kanun kapsamında K2 Yetki Belgesi sahibinin doğrudan kiracı olarak tarafı olduğu bir finansal kiralama sözleşmesi yoluyla temin edilen sözleşmeli taşıtlar kaydedilebilir.

2020 yılı için K2 Yetki Belgesi harç ücreti : 15.166 TL’dir. Bağlı bulunan her araç için ise araç başına 454 TL harç ödenmelidir.

K2* Yıldızlı K2 Yetki Belgesi

K Yetki Belgesi Nedir
K Yetki Belgesi Nedir (Yıldızlı K2)

K Yetki Belgesi Nedir, K2* yani Yıldızlı K2 Yetki Belgesi yurtiçi eşya taşımacılığı faaliyeti gösterenlere verilir. Araç olarak sadece kamyonet aracına sahip olanlara verilir. En az 1 (bir) adet kamyonet araç kapasitesi şartı aranmaktadır.

K2* Yetki Belgesine yani Yıldızlı K2 Yetki Belgesine Kamyonet (3500 kg ve altı) cinsi araç dışında araç eklenemez.

2020 yılı için K2* Yetki Belgesi harç ücreti : 3.791 TL’dir. Bağlı bulunan her araç için ise araç başına 454 TL harç ödenmelidir.

K3 Yetki Belgesi

K Yetki Belgesi Nedir
K Yetki Belgesi Nedir (K3)

K Yetki Belgesi Nedir, K3 Yetki Belgesi, yurtiçinde ticari amaç ile eşya, ev, büro, ofis vb. genel tabiriyle eşya taşımacılığı yapacak gerçek veya tüzel kişilere verilir. En az 2 (iki) birim araç – 35 (otuz beş) ton kapasite şartı aranır.

K3 Yetki Belgesine sahip olunabilmesi için ODY 4 Belgesi bulunması zorunludur. Karayolu Taşımacılığı yönetmeliğini K Bendinin 5. Maddesi gereğince ODY Belgesi veya ÜDY Belgesi bulunmayan K3 Yetki Belgesi sahiplerine her ay ODY Belgesi veya ÜDY Belgesi ibraz edene kadar 1083 TL idari para cezası uygulanmaktadır. İbraz edilmediği ve cezaların sürekli düzenlenmesi halinde K3 Yetki Belgesi iptali işlemi uygulanabilir.

K Yetki Belgesi, K1 Yetki Belgesi, K2 Yetki Belgesi, K2* Yetki Belgesi ve K3 Yetki Belgesi için istenilen ODY Belgesi veya ÜDY Belgesi ile bu araçları kullanacak sürücülerde aranan SRC Belgesi noktasında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı kurumuz. Arayın her ay düzenlenen sınavlarla belgenizi alın. Her ay ceza ödemektense ömür boyu geçerli Ody Belgesi, Üdy Belgesi ve Src Belgesine sahip olun.

SRC Merkezi olarak sizlere en güncel bilgileri aktarıyoruz. Psikoteknik randevularımız devam ediyor.

5/5 (2 Reviews)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.