fbpx

R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi

R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi

R1 R2 yerine Tio Yetki Belgesi alabilmek için ÜDY 3 Belgesi gerekmektedir. ÜDY 3 Belgesi alabilmek için ise en az 6 ay taahhüt süresi bulunmaktadır. Bu süreyi dolduran ve diğer gereklilikleri sağlayan kişiler Tio Yetki Belgesi için başvurabilirler.

R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi

Tio Yetki Belgesi sahipleri, Karayolu, Demiryolu, Denizyolu ve Havayolu gibi farklı taşımacılık türlerinde, kombine taşımacılık hizmetleri de dahil olmak üzere organizatörlük faaliyetlerinde bulunabilirler. Bu belge, çeşitli taşıma modları arasında koordinasyon sağlayarak bütünleşik taşımacılık hizmetleri sunma yetkisini içerir.

R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi
R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında geçerli olan R1 ve R2 Yetki Belgeleri artık TİO Yetki Belgesi ile değiştirilmiştir. Önceki R1 ve R2 Yetki Belgeleri‘nin geçerliliği süresi dolana kadar mevcut belgeler geçerliliğini korumaktadır. Ancak geçerlilik süresi dolan R1 ve R2 Yetki Belgeleri, TİO Yetki Belgesi ile değiştirilerek yenilenir. Mevcut R1 veya R2 Yetki Belgeleri‘ne sahip işletmeler ücretsiz bir şekilde Yetki Belgelerini TİO Yetki Belgesine dönüştürebilirler. Dönüştürülen yetki belgesi, geçerlilik süresi yenilenerek TİO Yetki Belgesi olarak kullanılmaya devam edilir.

Demiryolu DD Yetki Belgeleri, TİO Yetki Belgesi ile değiştirilerek yenilenir. Geçerlilik süresi dolmayan Demiryolu DD Yetki Belgesi sahipleri, Yetki Belgelerini TİO Yetki Belgesine dönüştürebilirler, ancak bunun için Yetki Belgeleri arasındaki ücret veya fiyat farkını ödemeleri gerekmektedir. Dönüştürülen yetki belgelerinin kullanım ve geçerlilik süresi 5 yıldır.

Tio Belgesi Akabinde Alınması Gereken ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi

R1 ve R2 Yetki Belgeleri yerine TİO Yetki Belgesi geçerli hale gelmiştir. Bu kapsamda, taşıma işleri organizatörlük faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlar, ilgili yönetmeliğin 13. maddesi gereğince belirli bilgileri ibraz etmeleri durumunda en az 1 kişinin ÜDY Belgesi alması gerekmektedir. Ayrıca, aynı yönetmelik çerçevesinde en az 2 kişinin de ODY Belgesi alması gerekmektedir.

ÜDY ve ODY Belgeleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış ve ruhsat sahibi Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Yeterlilik Kurumlarından alınmalıdır. Bu belgeler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlara tabi tutularak verilmektedir.

Tio Belgesi Cezalar

  • Tio Yetki Belgesi bulunmadığı halde Taşıma İşleri Organizatörlük faaliyetinin yerine getirilmesi,
  • ÜDY Belgesinin mevcut olmaması,
  • ODY Belgesinin mevcut olmaması,
  • 6 Aylık verilen eksiklik giderme süresinin yerine getirilmemesi halinde,
  • 16. Maddesinin 5. fıkrasındaki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi,
  • 16. Maddesinin 10. fıkrasındaki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi,
  • 16. Maddesinin 9. fıkrasındaki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi,

durumlarında cezai yaptırımlar uygulanır ve bu ceza tutarları değişiklik göstermektedir. konu ile ilgili cezalar 4.000,00 TL ile 10.000,00 TL aralığında değişir. cezalar uyarı niteliğindedir. geçici iş durdurma cezaları da uygulanabilir.

Taşıma İşleri Organizatörlüğü (TİO) Yetki Belgesi yönetmeliği, 6 Temmuz 2018 tarihli ve 30470 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olup, yönetmelik 1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

TİO Yetki Belgesi için gerekli olan ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi için randevu almak için kurumunuza başvurabilirsiniz. Kurumunuz tarafından her ay düzenlenen ODY Belgesi Sınavı ve ÜDY Belgesi Sınavı ile 1 ay içerisinde bu belgelere sahip olabilirsiniz.

Bugün R1 R2 Yerine TİO Yetki Belgesi ve onunla ilgili önemli bilgileri paylaştık. Unutmayın, TİO Yetki Belgesi almak için ÜDY 3 Belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi 2024 yazımızda tüm detayları ile fiyat listesini paylaştık. SRC Belgesi, ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi için SRC Merkezimize başvurabilir ve 1 ayda SRC, ODY veya ÜDY Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi randevularımız devam ediyor, lütfen randevunuzu oluşturmayı unutmayın.

R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi 2024
R1 R2 Yerine Tio Yetki Belgesi 2024

SRC Belgesi kadar Psikoteknik Raporu da artık sürücüler için önemli bir etken haline gelmiştir. İş alımlarında veya rutin kontrollerde sizden psikoteknik raporu istenebilmektedir. Psikoteknik raporu ibraz edememe durumunda, aynı 2024 SRC Cezaları gibi cezai işlem uygulanabilmektedir.

5/5 (1 Review)
ETİKETLER: , , , , , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.