fbpx

2024 Tehlikeli Madde Taşımacılığı TMGD Eğitimleri

04.02.2024
321
2024 Tehlikeli Madde Taşımacılığı TMGD Eğitimleri

Tehlikeli Madde Taşımacılığı TMGD eğitimleri, yetkilendirilmiş kurumlardan alınmalıdır. Karayolu üzerinde tehlikeli maddelerin taşınabilmesi için yönetmelik gereği bu eğitimlerin alınması zorunludur. Bu eğitimler, tehlikeli maddelerin güvenli taşınması ve taşımacılığıyla ilgili faaliyetlerin yürütülmesi için önemlidir.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı TMGD eğitimleri
Tehlikeli Madde Taşımacılığı TMGD eğitimleri

Tehlikeli Madde Taşımacılığı TMGD Eğitimleri

Tehlikeli Madde Taşımacılığı TMGD eğitimleri, yetkilendirilmiş kurumlardan alınmalıdır. Karayolu üzerinde tehlikeli maddelerin taşınabilmesi için yönetmelik gereği bu eğitimlerin alınması zorunludur. Ayrıca, işletmelerin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) istihdam etmesi veya bu alanda hizmet alması gerekmektedir. Bu, ADR Bölümlerinde belirtilen hükümlere uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Bu önlemler, tehlikeli maddelerin güvenli bir şekilde taşınması ve işlenmesi için alınan tedbirlerdir.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı TMGD Eğitimleri
Tehlikeli Madde Taşımacılığı TMGD Eğitimleri

Tehlikeli Madde Taşımacılığı, Tehlikeli Maddelerin taşınması ile ilgili yönetmelik kapsamında tarafların belirlenen yükümlülüklere uymaması durumunda ağır cezai yaptırımlarla karşılaşabilirler. Örneğin, bir firma Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) bulundurmadığı takdirde her ay için idari para cezası ödemek zorunda kalabilir. Bu gibi cezai yaptırımlar, tehlikeli maddelerin taşınması sürecinde güvenliği sağlamak ve riskleri en aza indirmek için alınan önlemlerin önemini vurgular.

Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanı TMGD olabilmek için bilinmesi gerekenler;

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) olabilmek için belirli şartlar aranır:

  • Üniversite Lisans Mezunu Olmak: TMGD olabilmek için başvuran kişinin herhangi bir üniversitenin lisans bölümünden mezun olması gerekir. Lisans mezuniyeti, TMGD eğitimi için temel bir gerekliliktir.
  • TMGDEYB Yetkilendirilmiş Eğitim Kurumlarından Eğitim Almak: Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak isteyenler, TMGD eğitimini yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından almalıdır. Bu eğitimler, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitim Yönetmeliği kapsamında verilir.
  • Eğitimi Tamamlamak ve Başarılı Olmak: TMGD eğitimini tamamlayan kişiler, eğitimin sonunda düzenlenen sınavda başarılı olmalıdır. Sınav başarısı, TMGD belgesi alabilmek için gereklidir.
  • Suç Kaydı Bulunmamak: TMGD olmak isteyen kişilerin dolandırıcılık, kaçakçılık, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi suçlardan mahkum olmamış olmaları gerekir. Bu tür suç kayıtları, TMGD başvurusunun reddedilmesine neden olabilir.

Bu şartlar, TMGD belgesi almak isteyenlerin sağlaması gereken temel gereksinimleri içerir. Bu şartları yerine getirenler, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olarak atanabilirler ve ilgili firmalara danışmanlık hizmeti verebilirler.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı TMGD eğitimleri hakkında bilgiler verdik, SRC 5 Belgesi ve psikoteknik raporu gibi konularda güncel bilgilere ulaşmak için SRC Merkezi‘nin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, SRC Merkezi‘nin sunduğu hizmetlerle ilgili detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için de web sitesini kullanabilirsiniz. Psikoteknik raporu için randevu almak isteyenler, 0216 493 6 493 iletişim numaramızı arayarak danışmanlarımızdan randevu talep ederek işlemlerini tamamlayabilirler. Bu şekilde, güncel bilgilere ve hizmetlere kolayca erişebilirsiniz.

Belge Nasıl Alınır 2024
Tehlikeli Madde Taşımacılığı TMGD Eğitimleri

2024 Tehlikeli Madde Taşımacılığı TMGD eğitimleri yazımızda tüm detayları sizlerle paylaştık. SRC Belgesi, ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi için SRC Merkezimize başvurabilir ve 1 ayda SRC, ODY veya ÜDY Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi randevularımız devam ediyor, lütfen randevunuzu oluşturmayı unutmayın.

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.