fbpx

2024 K Türü Yetki Belgesi e Devlet İşlemleri

2024 K Türü Yetki Belgesi e Devlet İşlemleri

Bu yazımızda 2024 yılı K Türü Yetki Belgesi e Devlet İşlemleri nelerdir ayrıntı ve detayları ile açıkladık. Bunun gibi diğer konulara ulaşmak için sitemizdeki içeriklerimizi incelemenizi öneriyoruz.

K Türü Yetki Belgesi e Devlet İşlemleri

K türü yetki belgeleri e devlet işlemleri nasıl yapılır, e-devlet üzerinden k türü yetki belgesi için başvuru yenileme ve diğer konular hakkında siz değerli okuyucularımıza yardımcı olmaya çalışacağız

K Türü Yetki Belgesi Nedir?

K türü yetki belgesi, Türkiye’de karayolu taşımacılığı yapan ticari araç sahipleri veya işletmecileri için verilen bir taşımacılık izin belgesidir. Bu belge, ticari amaçlı taşımacılık yapan araç sahiplerinin yasal olarak faaliyet gösterebilmeleri için gereklidir. “K” harfi, kara taşımacılığını temsil eder.

K türü yetki belgesi, taşımacılık faaliyetinin türüne ve kapsamına göre farklı alt kategorilere ayrılabilir. Örneğin, yük taşımacılığı yapanlar için farklı bir “K” belgesi, yolcu taşımacılığı yapanlar için ise farklı bir yetki belgesi gerekir. Bu belgeler, ilgili taşımacılık faaliyeti için gerekli yasal düzenlemelere ve belirlenen standartlara uygun olduğu takdirde verilir.

Diğer yazılarımızda K türü yetki belgelerinin çeşitlerini ve açıklamalarına değindik Yetki Belgeleri sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

K Türü Yetki Belgesi E Devlet İşlemleri
K Türü Yetki Belgesi E Devlet İşlemleri

K türü Yetki Belgesi e Devlet İşlemleri Başvuru Nasıl Yapılır?

K türü yetki belgesi yeni başvuru e devlet üzerinden nasıl yapılır. Öncelikle şahıs için başvuru yapılacak ise e devlet (Şahıs) Taşımacılık Yetki Belgesi İlk Başvuru sayfasına girilmeli, tüzel kişi için başvuruda bulunulacak ise (Tüzel) Taşımacılık Yetki Belgesi İlk Başvuru sayfasına girilmelidir. Başvuru yaparken aşağıdaki adımları izliyoruz.

 • Yeni başvuru sekmesine basın.
 • Uygun yetki belgesi seçimini yapın.
 • İletişim Bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurun.
 • Taşıt bilgilerini girin.
 • Sonrasında başvurunuzu tamamlayarak ödeme aşamasına geçip ödeme işlemini tamamlayarak K türü yetki belgesi sahip olmuş olun.

K türü Yetki Belgesi e Devlet İşlemleri Yenileme Nasıl Yapılır?

K türü yetki belgesi yenileme işlemi e devlet üzerinden nasıl yapılır. Öncelikle şahıs için yenileme yapılacak ise e devlet (Şahıs) Taşımacılık Yetki Belgesi Yenileme sayfasına girilmeli, tüzel kişi için yenilemede bulunulacak ise (Tüzel) Taşımacılık Yetki Belgesi Yenileme sayfasına girilmelidir. Başvuru yaparken aşağıdaki adımları izliyoruz.

 • Yeni başvuru sekmesine basın.
 • Kayıtlı olan bilgilerinizi Kontrol ederek doğruluğunu sağlayın.
 • Sonrasında yenileme işlemini tamamlayarak ödeme aşamasına geçip ödeme işlemini tamamlayarak K türü yetki belgesi yenilemesini bitirmiş olun.

K türü Yetki Belgesi E Devlet İşlemleri Taşıt Ekleme Nasıl Yapılır?

K türü yetki belgesi taşıt ekleme işlemini şahıs için yapıyorsanız Özmal / Sözleşmeli Taşıt Ekleme (Şahıs) sayfasına, tüzel kişi için yapıyorsanız Özmal / Sözleşmeli Taşıt Ekleme (Tüzel Kişi) sayfasına girin. Devamında aşağıdaki süreci takip edin.

 • Aracın plakasının ve ruhsat seri numarasını girin.
 • Ödeme kısmını tamamlayarak araç eklemeyi tamamlayın.

K türü Yetki Belgesi e Devlet İşlemleri ODY ve ÜDY Belgesi Tanımlama Nasıl Yapılır?

K türü yetki belgesi sahibi firmaların istihdam etmek zorunda oldukları ODY belgesi veya ÜDY belgesi bulunmaktadır. ODY belgesi veya ÜDY Belgesi tanımlama işlemi e devlet üzerinden Mesleki Yeterlilik Belgesi (ODY / ÜDY) Muvafakat İşlemleri sayfasından yapılmaktadır. Adımlar aşağıdaki gibidir;

 • Sayfaya giriş yapın Yeni Muvafakat butonuna basın.
 • Ardından firma sorgulamasından Vergi no ya da T.C. Kimlik no tuşlayın.
 • Devamında sözleşme bilgilerini kontrol ederek işlem sonucunu bekleyin.

ODY Belgesi veya ÜDY Belgesi sahibi firmaya muvafakat verdikten sonra Yetki Belgesi Mesleki Yeterlilik İşlemleri veya Yetki Belgesi Mesleki Yeterlilik İşlemleri (Tüzel Kişi) sayfasından kalan işlemleri kontrol edebilirsiniz.

K Türü Yetki Belgesi E Devlet İşlemleri
K Türü Yetki Belgesi E Devlet İşlemleri

Yetki Belgeleri Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin;

Yetki belgeleri konusunda siz değerli okurlarımız ve danışanlarımız için sonuna kadar yardımcı olmaya çalışıyor aklınıza takılan veya merak ettiğiniz sorunlar hususunda açıklayıcı ve bilgilendirici yazılar yazmaya devam ediyoruz. Yazılarımız arasında merak ettiğiniz soruların cevabını bulamaz ya da daha detaylı bilgi almak isterseniz Merkezimizi +90 549 493 42 42 numaramızdan arayarak temsilcilerimizden yardım talep edebilirsiniz.

1 Ayda Belgenizi Alın
1 Ayda Belgenizi Alın

ÜDY Belgesi ve ODY Belgesi Nereden Alınır?

ÜDY Belgesi veya ODY Belgesi almak istiyorsanız ve nereden alacağınızı bilmiyorsanız, Denge ÜDY Merkezi artık sizin için size yakın yerlerde hizmet vermektedir.

İstanbul ilinde MaltepeKartalPendikKaynarcaTuzlaİçmelerŞifa ilçelerinde; Kocaeli (İzmit) ilinde GebzeDarıcaDilovası ilçelerinde ÜDY Belgesi, ODY Belgesi, ÜDY ve ODY EğitimiÜDY ve ODY Merkezi ve ÜDY ve ODY Sınavı hizmeti olarak sizlere alanında uzman eğitmenler eşliğinde yanınızda yer almaktayız. Hemen detaylı bilgi almak için bizleri arayın…

2024 SRC Belgesi Dersleri
2024 K Türü Yetki Belgesi

2024 K Türü Yetki Belgeleri yazımızda tüm detayları sizlerle paylaştık. SRC BelgesiODY Belgesi ve ÜDY Belgesi için SRC Merkezimize başvurabilir ve 1 ayda SRCODY veya ÜDY Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi randevularımız devam ediyor, lütfen randevunuzu oluşturmayı unutmayın.

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.