fbpx

ÜDY Belgesi Nasıl Alınır? 2023

29.08.2023
334
ÜDY Belgesi Nasıl Alınır? 2023

ÜDY Belgesi nasıl alınır, sorusu özellikle yetki belgesine sahip firmaların üst düzey yöneticileri veya firma sahipleri tarafından araştırılan konulardan bir tanesidir.

ÜDY Belgesi Nasıl Alınır

ÜDY Belgesi nasıl alınır, Çok özet bir şekilde, sizlere ÜDY Belgesi nasıl alınır, açıklayacağım.

ÜDY Belgesi Nasıl Alınır 2023
ÜDY Belgesi Nasıl Alınır 2023

ÜDY Belgesi almak için en önemli şart

ÜDY Belgesi nasıl alınır, Öncelikle ÜDY Belgesi almak için en az lise mezuniyet şartını sağlamanız gerekir. Lise mezunu olan herkes kısacası üst düzey yönetici olmasa dahi yetki belgesine sahip işletmede yönetici, personel veya kurucu olarak görev yapan kişilerde üdy belgesi alabilmektedir.

ÜDY Belgesi geçerlilik durumu

ÜDY Belgesinin geçerli olabilmesi için işletme içerisinde SGK girişinizin olması gerekir.

SGK girişinizin bitmesi halinde ÜDY Belgesi de düşer. Çünkü yetki belgesine sahip firma için zorunlu olsa da kişilerin aldığı bir belge olduğu için kişinin işten ayrılması durumunda belge geçerliliğini kaybedecektir. Bu konu çok önemlidir. Genellikle firmalar personellerine veya idarecilerine aldırdıkları belgeler işten ayrılma durumlarında düşmekte ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından cezai işlemlere maruz kalınmaktadır.

ÜDY Belgesi alma süreci

ÜDY Belgesi 1 ayda alınabilen bir belgedir. Eğitimlerin düzenlenmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen günlerde sınav yapılmaktadır. Sınav teorik test formatında 40 sorudan oluşmakta ve en az 70 puan alan kişiler başarılı sayılmaktadır.

ÜDY Belgeleri nedir?

ÜDY Belgeleri 1’den 4’e kadar numaralandırılmıştır. Bu numaralandırılma ise Yurtiçi / Uluslararası – Yolcu / Yük şeklinde farklı taşımacılık faaliyeti gösteren firmaların kullanım alanına göredir. Ayrıca, ÜDY Belgesinin yasal olarak zorunlu olmasının nedeni şirketin almış olduğu yetki belgesidir. Yetki Belgesi dahilinde istenilen ÜDY Belgesinin tespiti mümkündür. Ama öncelikle istihdam zorunluluğu olan firmalar başlıklı yazımızda belirttiğimiz Yetki Belgesine karşılık gelen ÜDY Belgeleri tablomuza mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

  • Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan bir firmanız var veya firmada yönetici iseniz; B1 Yetki Belgesi var ise ÜDY 1 Belgesi alınması gerekir.
  • Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan bir firmanız var veya firmada yönetici iseniz; D1 Yetki Belgesi, T1 Yetki Belgesi var ise ÜDY 2 Belgesi alınması gerekir.
  • Uluslararası eşya, kargo veya yük taşımacılığı yapan bir firmanız var veya firmada yönetici iseniz; C2 Yetki Belgesi, L2 Yetki Belgesi, M3 Yetki Belgesi, R2 Yetki Belgesi, TİO Yetki Belgesi var ise ÜDY 3 Belgesi alınması gerekir.
  • Yurtiçi eşya, kargo veya yük taşımacılığı yapan bir firmanız var veya firmada yönetici iseniz; L1 Yetki Belgesi, M2 Yetki Belgesi, N2 Yetki Belgesi, P2 Yetki Belgesi, R1 Yetki Belgesi, TİO Yetki Belgesi var ise ÜDY 4 Belgesi alınması gerekir.

ÜDY Kursumuza gelerek ÜDY Belgesi alım süreçlerinizi hızlandırabilirsiniz. Psikoteknik için randevu oluşturmayı mutlaka unutmayın.

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.