fbpx

Taşıt Kartı 2024

06.02.2024
322
Taşıt Kartı 2024

Taşıt Kartı nedir, UKOME‘nin 22 Temmuz 2016 tarihli kararıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin onayıyla birlikte ticari olarak yolcu ve servis taşımacılığı yapacak 9+1 araçlar da dahil olmak üzere tüm servis araçlarının İBB Taşıt Kartı sahibi olması zorunlu hale getirilmiştir.

Taşıt Kartı

Taşıt Kartı Nedir, Taşıt Kartı Nasıl Alınır, Taşıt Kartı Müracaatı, Taşıt Kartı Sorgulama, Taşıt Kartı Başvurusu, Taşıt Nereden Alınır, Taşıt Kartı Evrakları, Taşıt Kartı Gerekli Belgeler, Taşıt Kartı Nasıl Müracaat Edilir, Taşıt Kartı Çıkarma, Taşıt Kartı Fiyatları, Taşıt Kartı Ücretleri, Taşıt Kartı Devir, Taşıt Kartı İptal Süresi konuları ilgili genellikle bizlere yöneltilen sorulara yazımız içeriğinde detaylı bilgiler vereceğiz. Tüm işlemleri detaylı bir şekilde sizlere sunacağız. Amacımız hizmet sizlere en doğru ve yerinde hizmetler sunuyoruz.

Taşıt Kartı
Taşıt Kartı

Taşıt Kartı Nedir?

UKOME tarafından 22.07.2016 tarihli alınan karar ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de onayı sonrasında ticari olarak yolcu taşımacılığı, servis taşımacılığı yapacak 9+1 araçlarda dahil olmak üzere tüm servis araçlarının taşıt ibb kartı sahibi olması zorunluluğu getirilmiştir. Bu düzenlemenin temel amacı, korsan taşımacılığın önlenmesi ve resmi taşımacılık sektörünün düzenlenmesidir. Böylece, güvenlik standartlarına uygun olarak hizmet veren lisanslı taşımacılık firmalarının rekabet şansı artar ve sektördeki düzensizlikler azaltılır. Taşıt İBB Kartı, taşımacılık faaliyetlerini yürüten şoförlerin ve işletmelerin yasal olarak tanınmasını ve denetlenmesini sağlayarak, yolcuların güvenliğini ve haklarını korumayı amaçlar. Bu kapsamda, taşımacılık sektöründeki tüm aktörlerin belirlenen standartlara ve yasal düzenlemelere uyum sağlaması ve gerekli belgelere sahip olması gerekmektedir.

Taşıt Kartı Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?

Taşıtlarının devri için 25.05.2015 tarihinden önce servis taşımacılığı yaptığınızı ispatlayan ve bunun ile birlikte ücretsiz bir şekilde hak sahibi olduğunuz taşıt kartlarınızı devredebiliyorsunuz. Taşıt İBB Kartı devri işlemi için öncelikle satıcı ve alıcı arasında bir anlaşmanın sağlanması gerekmektedir. Bu anlaşmanın ardından, devir işlemi için gerekli olan belgelerin hazırlanması ve ilgili mercilere başvurulması gerekmektedir. İşte adım adım Taşıt İBB Kartı devir işlemi:

  • Yetki Belgesi Sahipliği: Devir işlemi için öncelikle satıcı veya alıcının yetki belgesine sahip olması gerekmektedir. Yetki belgesi almak için UKOME‘ye başvurulmalıdır.
  • Başvuru Yeri ve Beyan İşlemi: Alıcı ve satıcı, anlaşma sağladıkları takdirde Kartal veya Bakırköy UKOME binasındaki Ruhsat İşleri bölümüne başvurmalıdır. Burada her iki taraf da devir işlemi için gerekli beyanı yapar.
  • Kartın Doğrulanması: Satış beyanı yapıldıktan sonra, mevcut Taşıt İBB Kartı üzerinde bulunan QR kod taranır ve taşımacılık kartının doğrulama ve devir bilgileri sistem üzerinden kontrol edilir.
  • Resmi İşlemler ve Onay: İlgili merciler tarafından gerekli resmi işlemler tamamlanır ve devir işlemi onaylanır.
  • Belge ve Kartın Teslimi: İşlemler tamamlandıktan sonra, Taşıt İBB Kartı ve ilgili belgeler alıcıya teslim edilir.

Bu adımları takip ederek, Taşıt İBB Kartı devri işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Servis Taşımacılığı Taşıt Kartı Devir

Servis taşımacılığı taşıt İBB kartı devir işlemi tamamlandıktan sonra alıcı ve satıcı, satış işlemini gerçekleştirmek için en yakın notere gitmelidir.

Dip Not: Noterde gerçekleştireceğiniz satışlar için ödeyeceğiniz miktar, satış tutarına bağlı olarak noter masrafını içermektedir. Masraflardan kaçınmak amacıyla düşük bir ücret belirtmek ileride sorunlara neden olabilir. Anlaşmaya varılan satış tutarı üzerinden işlem yapmanızı öneririz. Ayrıca, devredilen Taşıt İBB Kartının aslını alıcıya teslim etmek önemlidir. Satıcıda herhangi bir asıl Taşıt İBB Kartı kalmamalıdır. Bu hususa dikkat etmeniz önemlidir.

Noterden gerçekleştirdiğimiz satış işleminden sonra E-Tuhim sistemine üyelik bilgilerimizle giriş yaparız. Burada başvuru yaparak satış sözleşmesi ve devir aldığımız Taşıt İBB Kartını sisteme yükleriz. Ardından, E-Tuhim tarafından satışımızın onaylanmasını bekleriz. İlgili kişiler belgeleri inceler ve herhangi bir sorun yoksa sistem üzerinden telefonumuza devir işleminin onaylandığına dair bir mesaj gelir. Mesaj aldıktan sonra en yakın UKOME binasına giderek Taşıt İBB Kartının aslını ve satış sözleşmesini teslim ederiz. Böylece Taşıt İBB Kartı Devir işleminin ilk aşamasını tamamlarız.

Tüm işlemlerin ardından telefonunuza bir mesaj gelecek ve bu mesajda işleminizin tamamlanabilmesi için ödemeye hazır başvuru olduğunu bildiriyor. Ödemeyi yaparak Taşıt İBB Kartı devir işlemini tamamlamış oluyoruz.

Taşıt Kartı Başvurusu

Bu yazı, Taşıt Kartı çıkarmaya hak eden kişilere aittir. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte artık tüm taşıt İBB kartı başvuruları sadece E-Tuhim internet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Elden veya başka herhangi bir başvuru kabul edilmemektedir. Başvuru yapmadan önce, şahıs veya firma fark etmeksizin yetki belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Yetki belgesi bulunmayan kurum veya kişiler başvuruda bulunamaz.

Taşıt İBB Kartını alabilmek için internet bilgisine az da olsa sahip olmanız gerekmektedir. İnternet bilgisine sahip değilseniz, bilen birinden yardım alarak bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin resmi internet sitesi olan tuhim.ibb.gov.tr adresine giriş yapıyoruz. Daha önceden üye olduysanız, üye girişi ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir üyeliğiniz yoksa, “Yeni Üyelik” butonuna tıklayarak yeni bir üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Şoför İBB Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Taşıt Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üyeliğiniz varsa, sisteme TC Kimlik Numaranızı ve Şifrenizi yazarak “Sisteme Bağlan” butonuna tıklayarak doğrudan devam edebilirsiniz. Eğer ilk defa sisteme üye oluyorsanız, “Yeni Üyelik” butonuna tıklayarak yeni bir üyelik oluşturabilirsiniz.

Şoför İBB Kartı Müracaat Nasıl Yapılır?
Taşıt Kartı Müracaat Nasıl Yapılır?

(Burası yeni üye olacaklar içindir, sistemde üyeliği bulunanlar burayı atlayarak bir sonraki işlemden devam edebilirler.) Sistemde belirtilen kısımları doldurduktan sonra telefon numaranızı ve geçerli bir e-posta adresini doğru bir şekilde girin. Ardından “Üye Ol” butonuna tıklayın. Sonrasında, telefon numaranızın doğruluğunu teyit etmek için size bir doğrulama kodu gönderilecektir. Bu kodu ilgili alana yazarak işlemi tamamlayın.

Şoför İBB Kartı Nereden Alınır?
Taşıt Kartı Nereden Alınır?

Üyelik işleminizi tamamladıktan sonra şimdi Taşıt İBB Kartı alabilmek için TC Kimlik Numaranızı ve Şifrenizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.

Üye girişi yaptıktan sonra karşınıza böyle bir ekran gelecektir. Bu ekran üzerinden “Yetki Belgesi, Servis Güzergahları İzin Belgesi (Yol Belgesi)” kısmına karşılık gelen “Servis Güzergah Başvuruları” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Burada karşınıza çıkan ekrandan “Taşımacılık Kartı Başvurusu (Personel-Okul-Kamu Servisleri için gereklidir.)” yazısına karşılık gelen “Taşımacılık Kartı” butonuna tıklayarak diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Burada Taşıt İBB Kartı alınabilmesi için gerekli şartlar ile ilgili UKOME kararını görüntülemektesiniz. Gerekli şartları sağlıyorsanızUyarıyı Okudum” butonuna basarak bu adımı da geçebilirsiniz.

Burada “Yeni Başvuru” alanına tıklayarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Bu ekranda araç sahibi, ad soyad, telefon numarası gibi bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Açıklama kısmını boş bırakabilirsiniz. Ardından, aracınızla ilgili bilgileri girilecek alana geçersiniz. Tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olduktan sonra “Kaydet” butonuna tıklamanız yeterlidir. İlerleyen aşamada yetkililer, gönderdiğiniz bilgileri kontrol edecek ve size bir bilgilendirme mesajı ile dönüş yapacaklardır.

Önemli not, 18 Mart 2019 tarihinden itibaren Taşıt İBB Kartı satışlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi sistemi üzerinden yapılmayacağını belirtiyor. Ancak, kart satışlarının devam edip etmeyeceği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Taşıt Kartı Fiyatları

Güncel 2024 Taşıt Kartı Fiyatlarını kurumlarımızı arayarak bilgi alabilirsiniz. Ancak, şu anda herhangi bir düzenleme gelene kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni Taşıt İBB Kartı başvurularını kabul etmemektedir. Daha önce talep edilmiş ve ücreti karşılığında Taşıt İBB Kartı almış kişiler ise bu kartları satmaktadır. Taksitli Taşıt İBB Kartı, Satılık Taşıt İBB Kartı, Taşıt İBB Kartı Devir gibi araştırmalarla bu kartlara ulaşabilirsiniz.

Taşıt Kartı Sorgulama

Teknik destek almak ve yardım isterseniz bizi arayabilirsiniz. Yardımın ve yapabileceğimiz işin ücreti olmaz, size seve seve yardımcı oluruz. Bizleri 09:00 ile 18:00 saatleri arasında dilediğiniz kadar arayabilirsiniz.

Taşıt Kartı
Taşıt Kartı

SRC Belgesi, ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi için SRC Merkezimize başvurabilir ve 1 ayda SRC, ODY veya ÜDY Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi randevularımız devam ediyor, lütfen randevunuzu oluşturmayı unutmayın.

SRC Belgesi noktasında SRC Kursu olarak sizlere daima destek vermeye devam ediyoruz.

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.