fbpx

Src Belgesi Nedir 2024

Src Belgesi Nedir 2024

SRC Belgesi nedir, SRC Belgesi, ticari amaçla uluslararası veya yurt içinde karayolu üzerinde yolcu veya yük taşımacılığı yapacak sürücülerin alması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir.

Src Belgesi Nedir?

SRC Belgesi Nedir?” sorusu genellikle sürücülerin sıkça sorduğu bir sorudur. SRC, “sürücü” kelimesinin sessiz harflerinin çıkarılmasıyla oluşturulan kısaltmadır. Ticari amaçla araç kullanacak kişilere verilen bir belgedir ve belge sahipleri belge sınıfına göre ticari araçlarda faaliyet gösterebilirler.

SRC Belgesi Nedir 2024
SRC Belgesi Nedir 2024

Kaç Çeşit Src Belgesi Vardır?

SRC belgeleri, dört temel türde gelir: SRC 1, SRC 2, SRC 3 ve SRC 4.

SRC 1 ve SRC 3, uluslararası taşımacılık için gereklidir, SRC 2 ve SRC 4 ise yurtiçi taşımacılık için geçerlidir.

SRC belgeleri, farklı taşımacılık faaliyetleri için farklı gerekliliklere sahiptir. İşte her birinin tanımı:

 • SRC 1: Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapacak sürücüler için alınacak belgedir.
 • SRC 2: Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı yapacak sürücüler için alınacak belgedir.
 • SRC 3: Uluslararası Yük Taşımacılığı yapacak sürücüler için alınacak belgedir.
 • SRC 4: Yurtiçi Yük Taşımacılığı yapacak sürücüler için alınacak belgedir.

Src Belgesi Kapsamları Nelerdir?

SRC Belgesi nedir ve kapsamları nelerdir SRC 1 ve SRC 3 belgeleri, uluslararası taşımacılık için gereklidir, SRC 2 ve SRC 4 ise yurt içi taşımacılık için gereklidir. SRC 1 belgesi alan bir sürücü, otomatik olarak SRC 2 belgesini de almış kabul edilir. Benzer şekilde, SRC 3 belgesi alan bir sürücü, SRC 4 belgesini de almış kabul edilir. Bu şekilde, bir sürücü her iki taşımacılık türünde de faaliyet gösterebilir.

Src Belgesi Kapsamları Nelerdir
Src Belgesi Kapsamları Nelerdir

Src Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

SRC almak için temel şart, en az B Sınıfı ehliyete sahip olmaktır. Ayrıca, adayların herhangi bir uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör gibi suçlardan sabıkası olmamalıdır. SRC alacak kişilerin 18 yaşından büyük ve 66 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan herkes Src alabilmektedir.

Src Belgesi Nasıl Alınır?

SRC almak için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

 • Sınavlı SRC almak
 • Sınavsız SRC almak

Sınavlı SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Sınavlı SRC, 25.02.2003 tarihinden sonra ehliyet alanları kapsayan ve sınava tabi olan bir sistemdir. Sınavda 40 soru bulunur ve adayların en az 28 soruyu doğru cevaplaması gerekir. Başarılı olan adaylar, görsel uygulama sınavına alınırlar. Bu aşamada 3 soru sorulur ve adayların en az 2 soruyu doğru cevaplaması beklenir. Bu koşulları sağlayan adaylar belge almaya hak kazanır.

Her SRC belgesi için toplamda 4 sınav hakkı bulunmaktadır. Her sınav için ayrı bir sınav harcı ödenir. Yazılı sınavı geçip görsel uygulama sınavında başarısız olanlar için de 4 ek sınav hakkı tanınır. Ancak, tekrar giriş yapılacak sınav sadece görsel uygulama sınavı olacaktır.

İki aşamayı da başarıyla geçtiğinizde, 147,00 TL belge harç ücretini VakıfBank veya HalkBank’a yatırmanız gerekmektedir.

Sınavsız SRC Nasıl Alınır?

Sınavsız SRC, sınava girmeden alınabilen ve 25.02.2003 tarihinden önceki ehliyet sahiplerini kapsayan bir sistemdir. Bu belgeyi almak için sadece E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Detaylı bilgilere ulaşmak için “Muafiyetli SRC Nasıl Alınır” yazımızı incelemenizi öneririm.

Src Müracaat Başvuru ve Diğer Durumlar

Src başvurusu için gereken belgeleri tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı bir SRC, ODY ve ÜDY Merkezine başvurmanız gerekmektedir. Belgelerinizi ibraz ederek en erken sınav tarihi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvurularınızın ardından belirlenecek sınav tarihinde sınava girerek, başarılı olduğunuz takdirde SRC belgenizi alabilirsiniz.

Src Gerekli Evraklar

SRC başvurusu için gerekli olan belgeler şunlardır:

 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Ehliyet ve kimlik fotokopisi
 • Diploma veya mezuniyet belgesi
 • Sabıka kaydı

Src Fiyatları 2024

Bu fiyat listesi 2024 yılına aittir. Güncel fiyat listesi için srcmerkezi.org internet sitemizden 2024 SRC Belgesi Fiyatları yazısını kontrol ediniz.

 • SRC 1 Uluslararası Yolcu Taşımacılığı Belgesi : 7.000,00 TL
 • SRC 2 Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Belgesi : 6.000,00 TL
 • SRC 3 Uluslararası Yük Taşımacılığı Belgesi : 7.000,00 TL
 • SRC 4 Yurtiçi Yük Taşımacılığı Belgesi : 6.000,00 TL

Src Diğer Masraflar

SRC eğitim masrafı dışında 600 TL sınav harç ücreti bulunmaktadır ve her sınava girerken bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. 

Başarılı olduğunuz takdirde, belge harç ücreti olarak Vakıf veya Halk Bankası’na 147,00 TL yatırmanız gerekmektedir.

Bu yazıda, SRC Belgesi nedir ve SRC Belgesi‘nin ne olduğu ve detayları hakkında bilgi verdik. SRC Belgesi Nedir sorusuna cevap arayanlar için bu yazının bir rehber olmasını umuyoruz.

SRC Belgesi kadar Psikoteknik Raporu da artık sürücüler için önemli bir etken haline gelmiştir. İş alımlarında veya rutin kontrollerde sizden psikoteknik raporu istenebilmektedir. Psikoteknik raporu ibraz edememe durumunda, aynı 2024 SRC Cezaları gibi cezai işlem uygulanabilmektedir.

SRC Belgesi Nedir 2024
SRC Belgesi Nedir 2024

2024 SRC Belgesi Nedir yazımızda tüm detayları ile fiyat listesini paylaştık. SRC Belgesi, ODY Belgesi ve ÜDY Belgesi için SRC Merkezimize başvurabilir ve 1 ayda SRC, ODY veya ÜDY Belgenizi alabilirsiniz. Psikoteknik Belgesi randevularımız devam ediyor, lütfen randevunuzu oluşturmayı unutmayın.

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.