fbpx

Psikoteknik Nedir? 2023

04.07.2022
1.678
Psikoteknik Nedir? 2023

Psikoteknik Nedir, ticari amaç ile yolcu veya yük taşımacılığı yapan sürücülerin alması zorunlu belgedir. Ayrıca alkol, drift, ceza puanı ve hız gibi ehliyet el konulmalarında ehliyet belgesini geri alabilmek için istenmektedir.

Psikoteknik Nedir?

Psiko-Teknik Değerlendirme Sistemi

Psikoteknik Nedir, Sürücülerde güvenli araç kullanmak için temel olarak bulunması gereken algı, dikkat, hafıza, muhakeme yeteneği, hız-mesafe tahmini gibi zihinsel özelliklerinin; tepki hızı, göz, el ayak koordinasyonu gibi psiko-motor yetenek ve beceri düzeyinin, risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol gibi tutum, davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin bilgisayar destekli test sistemleri kullanılarak ölçülebildiği” bir sistemdir.

Psikoteknik Nedir 2023
Psikoteknik Nedir 2023

Böylece; bir sürücünün, bir aracı sürebilmek için asgari düzeyde, trafiğe ilişkin yeteneklere sahip olup olmadığı ve trafiğe ilişkin kişilik açısından, trafik kurallarına uyma eğilimine sahip olup olmadığı hakkında daha tarafsız, daha bilimsel ve daha standart koşullarda gerçekleştirilmiş uygulamalarla sonuçlara varılması sağlanabilmektedir.

Psiko-teknik değerlendirme merkezlerinde Psikiyatri Uzmanı ve Psikologlar görev yapmaktadır.

Yasal Konular

Ehliyet İadesi

Psikoteknik Nedir, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na dayalı Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde-79; kanunun ilgili maddelerinde tanımlanan nitelikteki trafik suçlarını işleyen sürücüler, tanımlanan usul ve esaslara uygun olarak, Psikoteknik Değerlendirme ve Psikiyatri Uzmanı Muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucu durumu uygun bulunan sürücülerin sürücü belgeleri Kanunun ilgili maddesinde belirtilen sürenin sonunda iade edilir.

KTY 60 e (Karayolu Taşıma Yönetmeliği Madde 60 Bendi E)

Ticari araç kullanan sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları şarttır.

Psikoteknik Belgesi Nasıl alınır?

  • Psikoteknik cihazlarındaki testlere uygun ve doğru cevapları veren sürücüler, psikoteknik analizinden başarılı sayılır.

Psikoteknik için gerekli evraklar nelerdir ?

Psikoteknik Değerlendirme Fiyatı ne kadardır?

Psikoteknik Belgesi ücretleri alım türüne göre değişiklik gösterir.

  • Ticari araç kullanacak sürücüler, ticari taksi kullanacak sürücüler, otobüs, minibüs, dolmuş kullanacak sürücüler için : 750,00 TL
  • Alkol, drift, ceza puanı ve hız nedeni ile ehliyetine el konulan sürücüler ehliyet belgelerini geri alabilmeleri için : 1.500,00 TL

fiyatlandırma uygulanmaktadır.

Kimler Psikoteknik Almalıdır?

  • Psiko-Teknik Değerlendirme Sistemi için yasal iki düzenleme bulunmaktadır. Bununla ilgili detaylı Kimler Psikoteknik Almalıdır yazımızda detaylandırılmıştır.

Psikoteknik Neleri Ölçer?

Psikoteknik Değerlendirmesinde Hangi Testler Uygulanır?

Alıntı : Psikoteknik SRC

5/5 (1 Review)
ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.