fbpx

SÜDGE Nedir? Nasıl Başvurulur?

SÜDGE Nedir? Nasıl Başvurulur?

SÜDGE Nedir?

SÜDGE Nedir; SÜDGE açılım olarak Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi şeklindedir. Genel olarak SÜDGE Nedir sorusuna verilen cevaplar arasında bilinenin üzerinde Alkolden Alınan Ehliyet İşlemleri, Alkolden Kaptırılan Ehliyet, Alkol Nedeni İle Sürücü Belgesine El Konulması, Uyuşturucu Maddeden Ehliyetin Alınması gibi şekillerde de halk arasında bilinmektedir.

Südge Eğitimi ve Başvuru Süreçleri
Südge Eğitimi ve Başvuru Süreçleri

Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48/5 Maddesi ile birlikte Sağlık Bakanlığı 14 Eylül 2004 ve 25583 sayılı Resmi Gazetesinde yayımlanan yönetmelik gereği uygulanmaktadır.

Alkollü araç kullanımının ikinci (2.) kez tespit edilmesi halinde iki (2) yıllığına el koyulan ehliyet veya sürücü belgelerinin geçici olarak alınan belgelerin geri alınması için katılmanın zorunlu olduğu bir eğitimdir.

SÜDGE Eğitimleri Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi Müdürlüğü tarafından Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi tarafından yapılmaktadır.

Südge Alkol ve Uyuşturucu Madde Eğitimleri
Südge Alkol ve Uyuşturucu Madde Eğitimleri

Posta yolu ile başvuru kabul edilmediği gibi kişinin şahsen başvurusu gerekmektedir.

Sürücülerin, ehliyet veya sürücü belgelerinin geri alındığı tarih baz alınarak alınan tarihten itibaren on iki (12) ay içerisinde SÜDGE merkezlerine başvurmaları zorunludur.

SÜDGE Eğitimi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 1. SÜDGE Eğitim Programına katılmak için istek belirten dilekçe,
 2. Trafik Kolluk Kuvvetleri tarafından düzenlenen ehliyet veya sürücü belgesi tutanağı (mevcut değilse Trafik Denetleme Şubelerinden alabilirsiniz)
 3. Kimlik asıl ve fotokopi
 4. 2 adet fotoğraf (son 6 ay)
 5. SÜDGE 2022 Eğitim Ücreti 2860 TL (Her yıl ücretler güncellenmektedir.)

SÜDGE Eğitim Ücreti Nereye Yatırılır?

Bağlı bulunduğunuz ilin veya SÜDGE Eğitimini alacağınız Sağlık Müdürlüğü SÜDGE Eğitim Merkezlerinin hesap numaralarına yatırılır.

SÜDGE Eğitim Ücreti Nasıl Yatırılır?

Halk Bankası şubelerinden veya ATM’lerinden sırasıyla;

 • Eğitim Ücreti -> SÜDGE (Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi) seçeneği ile Adınız – Soyadınız şeklinde işlemi tamamlayabilirsiniz.

EFT yapacaklar için ise;

 • Alıcı Adı : Bağlı bulunduğunuz ilin Sağlık Müdürlüğü veya Kurumlar Döner Sermaye Saymanlığı olacaktır.
 • Hesap Rumuzu : Bağlı bulunduğunuz ilin Sağlık Müdürlüğü olarak belirlenmelidir.
 • EFT ile yapılan ödemelerde banka şubelerinden imzalı ve mühürlü dekont almanız gerekmektedir.

Vezne;

SÜDGE Kayıt işlemleri için eğitimi alacağınız Ek Bina veya Sağlık Müdürlüklerince belirlenen merkezlerdeki veznelere de ödemenizi yapabilirsiniz.

SÜDGE Eğitim Süreci Nasıl İşler?

SÜDGE Eğitimi için kayıt yaptıran kişiler için Psikiyatri Uzmanı ile bir randevu tarihi belirlenir. PsikiyatriEğitime Katılabilir” onayı vermesinin ardından “Ruh Sağlığı” birimi tarafından belirlenen “Eğitim Grubu, Günü ve Saati” kişiye aktarılır. SÜDGE Eğitimine katılacak kişiler telefon veya merkeze gelerek eğitim ile ilgili bilgiyi alması gerekmektedir. SÜDGE Eğitimleri haftada bir (1) olmak koşuluyla dört (4) hafta boyunca aynı gün ve saatte katılımcılara uygulanır. SÜDGE Eğitimcilerinin önerileri doğrultusunda eğitim programları uzatılabilir. Geç kalma veya devamsızlık gibi durumlarda, uygun görülmesi halinde sonraki gruplarda eğitime devam edilebilir. Eğitimin düzenlenebilmesi için başvuru yapılan tarih baz alınarak kişiler sıraya alınır.

Südge Eğitimi 1 ay içerisinde 4 hafta uygulanır.
Südge Eğitimi 1 ay içerisinde 4 hafta uygulanır.

Örneğin; sizlere belirlenen gün Salı 09:00-16:00 saatleri arasında ise bir sonraki hafta yine aynı gün ve saatte olacaktır.

Eğitim sürecinde SÜDGE Eğitimine katılan kişiler için;

 • Psikolojik Görüşme
 • Fiziksel Muayene
 • Psikiyatrik Testler

tabi tutularak, katılımcılara aktarılır.

Eğitim sürecinin başarılı ile tamamlanmasının ardından tekrar Psikiyatri ile son görüşme yapılır. Psikiyatri görüşmesi ardından Psikiyatri’nin vereceği olumlu onay ile görüşmeden sonraki on (10) gün içerisinde belgesi tanzim edilir. Olumlu onay olabileceği gibi gerekli durumlarda tahlil ve tetkikler istenilebilir. Sağlık kurulu veya AMATEM’e (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi) sevk istenebilir.

SÜDGE Eğitimi İzleme / Değerlendirme Süreci Nasıl İşler?

Bir (1) aylık yani toplam dört (4) haftalık eğitim programını tamamlamanızın adından uygulanan yazılı ve kanaat notları ile başarılı sayılan sürücüler, ilk üç (3) ay içerisinde Psikiyatri ile görüşmek üzere randevu tayin edilir. İzleme – Değerlendirme görüşmesi yapılmayan kişiler için eğitimin tamamlanmış olduğu sayılmaz. Görüşme neticesinde “Başarılı” olan sürücüler “Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitim Belgesi” almaya hak kazanır. Başarısız olan sürücüler için ise sonraki gruplarda tekrardan eğitim almaları gerekir.

Südge Eğitimlerinde başarılı olmak için son Psikiyatri onayına ihtiyacınız var.
Südge Eğitimlerinde başarılı olmak için son Psikiyatri onayına ihtiyacınız var.

SÜDGE Eğitimi Çalışan Kişiler İçin Nasıl Uygulanır?

Sağlık Bakanlığı Müdürlükleri bu eğitimleri sizlere haftanın beş (5) günü mesai saatleri içerisinde verecektir. Mesai saatleri dışarısında eğitim hizmeti verilememektedir.

SÜDGE Eğitimini 1 Hafta İçerisinde Alabilir miyim?

SÜDGE Eğitimleri bir (1) ay toplamda dört (4) hafta verilecek şekilde düzenlenir. Onun için bir (1) ay içerisinde her hafta belirli gün ve saatler de eğitimlere katılmanız gerekmektedir.

SÜDGE Eğitimi Başvurusu veya SÜDGE Eğitim Belgesini Benim Yerime Başkası Alabilir mi?

SÜDGE Eğitimi Başvurusu veya SÜDGE Eğitimi Belgenizi, Noter Tasdikli Vekaletname sahibi bir başka kişi sizin adınıza işlemleri yapabilir. Akrabalık veya yakınlık derecesi fark etmeyecektir. Vekaletnamenizin olması gerekir.

SÜDGE Eğitiminden Başarısız Oldum Ne Yapmalıyım?

SÜDGE Eğitiminden başarısız olduğunuz için tekrar eğitimlere katılmanız gerekmektedir. Tekrar eğitimleri için ek bir ücret ödemenize gerek yoktur.

SÜDGE Eğitimini Nerede Alabilirim?

Bulunduğunuz ilde, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bu eğitimler düzenlenmektedir. İl Sağlık Müdürlüklerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz sizler için hazırladığımız Türkiye SÜDGE Eğitim ve Başvuru Merkez listesinden ilinizde bulunan SÜDGE Eğitim ve Başvuru Merkezinin adresini alabilirsiniz.

Alıntı :
istanbulism.saglik.gov.tr
antalyaism.saglik.gov.tr

0/5 (0 Reviews)
Ziyaretçi Yorumları (2)
 1. Ergin dedi ki:

  Selam 1 yıl içinde başvuru yapamazsam ne olur

 2. ilker dedi ki:

  Dörkyıl oldu südgeye başvurmadım neyapmam gerek