fbpx

SRC Belgesi Zorunluluk 2023

13.03.2023
726
SRC Belgesi Zorunluluk 2023

Karayolu üzerinde ticari amaç ile yolcu veya yük taşımacılığı yapan sürücüler için SRC Belgesi Zorunluluk şartı bulunmaktadır. SRC belgesi olmadığı halde ticari taşımacılık yapan sürücülerin tespit edilmesi halinde hem sürücüler hem de ruhsat sahipleri cezai işlemlere tabi tutulmaktadır.

SRC Belgesi Zorunluluk

Uluslararası yolcu taşımacılığı yapıyorsanız SRC1 Belgesi, Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapıyorsanız SRC2, Uluslararası yük taşımacılığı yapıyorsanız SRC3 Belgesi, Yurtiçi yük taşımacılığı yapıyorsanız SRC4 Belgesi Zorunluluğu bulunmaktadır.

SRC Belgesi Ne İşe Yarar?

SRC Belgesi alan veya almak isteyen sürücüler , ticari olarak yük, yolcu, eşya ve kargo taşımacılığı yapan veya yapmak isteyenlerdir. Kanuna göre bu belgeyi alan sürücüler Karayolunda yük, yolcu, eşya ve kargo taşımacılığı rahat bir şekilde yaparken , SRC Belgesi olmayan veya almayan sürücülere ise cezai işlem ile karşı karşıya gelmektedirler.

Bu sebeple 4925 sayılı KARAYOLU TAŞIMA KANUNU ve KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ‘ne göre ticari sebep ile taşımacılık yapan şoförler SRC belgesi almak zorundadır. Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacak sürücülerin SRC 2 belgesi almaları gerekmektedir. Bununla birlikte yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı yapmak isteyen sürücülerin SRC 4 belgesi almaları gerekmektedir.

SRC Belgesi Zorunluluk
SRC Belgesi Zorunluluk

SRC Belgeleri Çeşitleri Nelerdir?

  • SRC 1 : Uluslararası yolcu taşımacılığı
  • SRC 2 : Yurtiçi yolcu taşımacılığı
  • SRC 3 : Uluslararası eşya-kargo taşımacılığı
  • SRC 4 : Yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı

NOT: Aldığınız uluslararası olarak geçen SRC 1 ve SRC 3 belgeleri aynı zamanda yurtiçi olan SRC 2 ve SRC 4 belgelerini kapsamaktadır .

SRC Belgesi Zorunluluk
SRC Belgesi Zorunluluk

SRC Belgesini Kimler Almalıdır?

Ülkemizde taşımacılık yapan bir çok firma ve bu firmaların için de taşımacılık yapan bir çok şoför bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak kamyon, kamyonet, çekici, yarı römork, tanker verilebilir. Tabi ki bunlarla bitmemektedir. Şirketlerde veya firmalarda çalışan servis şoförleri , okullarda çalışan servis şoförleri de SRC belgesini almak zorundadır. Çünkü SRC belgeleri bir mesleki yeterlilik belgesidir.

Ülkemizde bir çok kişilerin kullandığı araç şoförlerinin de SRC belgeleri vardır ve almaları gerekmektedir. Bunlar başlıca bir çok kişilerin kullandığı taksiler örnek olarak verebilir. Aynı zamanda İBB şoförleri ve minibüsleri kullanan şoförlerinde SRC belgesini almaları gerekmektedir.

SRC Belgesi Zorunluluk
SRC Belgesi Zorunluluk

SRC Belgesi Nereden Alınır?

SRC belgesinin almak isteyen şoförlerin aklına hep aynı soru gelmektedir. Bu soru ise ; SRC BELGESİNİ NEREDEN ALABİLİRİM ? olmaktadır. Bu sorunun da çok basit bir cevabı vardır . SRC belgesi için uzman hocalar eşliğinde ders eğitimi veren Tuzla’da bulunan Denge SRC, ODY, ÜDY ve Psikoteknik Kursusumuza bekliyoruz. Aklınıza hemen neden uzman hocalar ile ders eğitimi veriliyor acaba? diye gelebilir . Çünkü SRC belgesini almak için SRC sınavından başarı ile geçmeniz gerekmektedir.

SRC kursumuza müracaat ederek 1 ayda belgenizi almayı unutmayınız. Psikoteknik randevularımız devam etmektedir.

5/5 (1 Review)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.