fbpx

Src Belgesi Almak 2021

11.09.2019
2.767
Src Belgesi Almak 2021

Src Belgesi Almak Nedir? sorusu genellikle sürücülerin bizlere yönelttiği sorulardan birisidir. Src sürücü kelimesinin sessiz harflerinin çıkartılarak kısaltılmış halidir. Kelime anlamı budur ve ticari olarak araç kullanacak kişilere verilen bir belgedir.

Src Belgesi Almak Nedir?

Bu belgeye sahip olan birisi belge sınıfına göre ticari araçta faaliyet gösterebilir.

Src Almak Belgesi 2021
Src Almak Belgesi 2021

Kaç Çeşit Src Belgesi Vardır?

SRC Belgesi almak, 4 çeşit Belge bulunmaktadır. Bunlardan 4 tanesi temel diğerleri ise tehlikeli madde taşımacılığı sınıfında değerlendirilmektedir. Src belge çeşitleri;

 • SRC 1 : Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapacak sürücüler için alınacak Belgedir.
 • SRC 2 : Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı yapacak sürücüler için alınacak Belgedir.
 • SRC 3 : Uluslararası Yük Taşımacılığı yapacak sürücüler için alınacak Belgedir.
 • SRC 4 : Yurtiçi Yük Taşımacılığı yapacak sürücüler için alınacak Belgedir.

Src Belgesi Kapsamları Nelerdir?

 • SRC 1 Belgesi, SRC 2 Belgesi‘ni
 • SRC 3 Belgesi, SRC 4 Belgesi‘ni

kapsamaktadır. Yani kapsam dahilinde Src 1‘e sahip olan sürücü aynı zamanda Src 2‘de almış sayılır. Src 3 alan bir sürücü Src 4 almış sayılır.

Src Belgesi Kapsamları Nelerdir
Src Belgesi Almak Kapsamları Nelerdir

Src Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

SRC Belgesi almak, SRC almak için öncelikli şartınız en az B Sınıfı ehliyetinizin olması gerekmektedir. Herhangi bir Uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör gibi suçlardan sabıkası bulunmamış 18 yaşından büyük 66 yaşından gün almamış kişiler Src alabilirler.

Bu şartları sağlayan herkes Src alabilmektedir.

Src Belgesi Nasıl Alınır?

SRC Belgesi almak, SRC almak için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

Sınavlı SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Sınavlı SRC bilindiği üzere sınava girilerek alınan ve 25.02.2003 tarihinden sonraki ehliyet sahiplerini kapsayan bir sistemdir. 40 soru üzerinden yapılan sınavda en az 28 soruyu doğru olarak cevaplamanız gerekmektedir. Başarılı olduğunuz takdirde sınavın iki etabı olan görsel uygulama sınavına tabi tutulursunuz. Burada sorulan 3 sorudan en az 2 adet soruyu doğru olarak cevapladığınız takdirde sınavı başarılı bitirerek belge almaya hak kazanırsınız.

Src Belgesi başına toplamda 4 sınav hakkınız bulunmaktadır. Her sınav harcı için sınav harç ücreti yansıyacaktır. Yazılı sınavdan başarılı olup görsel uygulama sınavından başarısız olanlar için de yine 4 sınav hakkı tabi alınır. Tekrar gireceğiniz sınav sadece görsel uygulama sınavı olacaktır.

SRC Belgesi almak, iki aşamada da başarılı olmanız halinde 42 TL belge harç ücretini VakıfBank veya HalkBank‘a yatırmanız yeterli olacaktır.

Sınavsız SRC Nasıl Alınır?

Sınavsız SRC bilindiği üzere sınava girmeden alınan ve 25.02.2003 tarihinden önceki ehliyet sahiplerini kapsayan bir sistemdir. Sadece E-Devlet sistemi üzerinden Sınavsız SRC Başvurunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz. Muafiyetli Sınavsız SRC Müracaat bilgilerine ulaşmak için sizlere detaylı olarak hazırladığımız “Muafiyetli SRC Nasıl Alınır” yazımızı detaylıca okuyunuz lütfen…

Src Müracaat Başvuru ve Diğer Durumlar

Src başvurunuzu yapmak için gerekli belgeleri tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı bir SRC, ODY ve ÜDY Merkezinize belgelerinizi ibraz ederek en erken sınav tarihi için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Başvurularınız ardından belirlenecek sınav tarihinde sınavınıza girerek, başarılı olduğunuz takdirde src belgenizi alabilirsiniz.

Src Gerekli Evraklar

 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
 • Diploma ve Sabıka Kaydı

Src Fiyatları

 • SRC 1 Uluslararası Yolcu Taşımacılığı Belgesi : 1400 TL
 • SRC 2 Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Belgesi : 1260 TL
 • SRC 3 Uluslararası Yük Taşımacılığı Belgesi : 1435 TL
 • SRC 4 Yurtiçi Yük Taşımacılığı Belgesi : 1260 TL

Src Fiyat Farklılıkları

İki belge almanız halinde;

 • SRC 2 olup SRC 4 alacaklar için 700 TL
 • SRC 4 olup SRC 2 alacaklar için 700 TL

ödeme yapacaklardır.

Src Diğer Masraflar

 • SRC Eğitim masrafının ziyadesinde 130 TL sınav harcınız bulunmaktadır. Her sınava girerken bu belgeyi yatırmanız gerekmektedir.
 • SRC sınavından başarılı olduğunuz takdirde Vakıf veya Halk Bankasına 42 TL belge harç ücretini yatırmanız gerekmektedir.

Psikoteknik randevunuzu oluşturmayı unutmayın.

5/5 (1 Review)
ETİKETLER: , , , , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.